Jakie długi są objęte egzekucją komorniczą z nieruchomości?

Utworzono :
28 listopada 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Komornik działa w imieniu wierzyciela i na podstawie wyroku sądu opatrzonego klauzulą wykonalności. Będzie próbował odzyskać wierzytelność, korzystając z różnych, przewidzianych prawem sposobów. Są to m.in. zajęcie wynagrodzenia czy rachunku bankowego. Jednym ze skutecznych sposobów na odzyskanie długu jest sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji. Dowiedz się, kiedy komornik może zająć Twoje mieszkanie i co możesz zrobić, żeby uniknąć egzekucji. Sprawdź, czy komornik może zlicytować nieruchomość za każdy dług.

Jak wygląda zajęcie mieszkania przez komornika?

Komornik w trakcie postępowania egzekucyjnego może zająć Twoją nieruchomość. Celem zajęcia jest sprzedaż mieszkania na licytacji w celu odzyskania długów. Taka procedura w zależności od okoliczności może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat.

Zajęcie komornicze polega na dokonaniu wpisu w księdze wieczystej nieruchomości. Taki wpis powoduje, że nie możesz sprzedać swojego mieszkania na własną rękę. Taka sprzedaż jest niemożliwa. Po zajęciu nieruchomości komornik dokonuje jej opisu i oszacowania, które uprawomocniają się po dwóch tygodniach. Komornik może wtedy przystąpić do licytacji mieszkania lub domu. Jednak w niektórych sytuacjach egzekucja długu z nieruchomości nie będzie możliwa. Dowiedz się, kiedy komornik nie może zająć Twojego mieszkania.

Za jaki dług komornik może zająć mieszkanie?

Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które mają niewielkie długi, nie muszą się obawiać, że komornik zajmie ich mieszkanie. W 2020 roku doszło do znaczących zmian w przepisach dotyczących możliwości zajęcia nieruchomości przez komornika. Zgodnie z nowymi przepisami, egzekucja z nieruchomości jest możliwa wtedy, gdy dług jest równy co najmniej 5% szacowanej wartości nieruchomości. Dotyczy to również sytuacji, gdy wierzycieli jest kilku. Oznacza to, że za niewielkie długi komornik nie może licytować nieruchomości.

Przykład:

Twój dług wynosi 10 tys. zł, a wartość Twojej nieruchomości to 500 tys. zł. Komornik nie może zająć Twojego mieszkania i musi egzekwować dług w inny sposób.

Czy można zatrzymać egzekucję komorniczą?

Już wiesz, kiedy i za jaki dług komornik może zając Twoje mieszkanie. Ale czy jest jakiś sposób, żeby uniknąć egzekucji, gdy komornik dokonał już wpisu w księdze wieczystej? Dobrym rozwiązaniem jest podjęcie rozmów z wierzycielem w celu wypracowania ugody. Jeżeli uda Ci się zaproponować plan spłaty, który zadowoli wierzyciela, możesz spróbować sprzedać nieruchomość samodzielnie i bez ingerencji komornika. Taka sprzedaż zawsze będzie korzystniejsza niż licytacja. Z kwoty, którą uzyskasz ze sprzedaży, spłacisz wierzyciela w ramach zawartej ugody. Oczywiście komornik musi mieć wiedzę o tym, że doszedłeś do porozumienia ze swoim wierzycielem. Sprzedaż mieszkania na rynku będzie możliwa, gdy wierzyciel zgodzi się na usunięcie wpisu z księgi wieczystej nieruchomości. Trudno znaleźć kupca na nieruchomość z wpisem komorniczym. Wierzyciel też chętniej zawrze umowę, jeśli istnieje szansa na szybką sprzedaż. Dla niego oznacza to uregulowanie długu i pozbycie się problematycznego dłużnika.

Jak najlepiej sprzedać mieszkanie z komornikiem?

Jest skuteczny sposób na to, żeby szybko sprzedać mieszkanie zajęte przez komornika. Taką możliwość daje współpraca z profesjonalną firmą, zajmującą się skupem nieruchomości. Nasza firma jest bezpośrednim nabywcą tego typu mieszkań i domów. Możemy pomóc Ci pozbyć się długu i zajęcia komorniczego. Dzięki nam szybko wyjdziesz z tej kłopotliwej sytuacji i będziesz mógł rozpocząć nowe życie bez długów. Mamy duże doświadczenie w skupie nieruchomości i nie obawiamy się ryzyka. Skupujemy mieszkania zadłużone, również te z wpisem komorniczym.

Co wyróżnia naszą firmę? Działamy szybko i sprawnie, co leży w Twoim najlepszym interesie. Długi czas sprzedaży powoduje, że odsetki i zobowiązanie rośnie. Dlatego tak ważne jest podjęcie skutecznych działań. Co proponujemy naszym klientom? Przede wszystkim w imieniu klienta możemy rozpocząć negocjacje z komornikiem i wierzycielami. Możesz też liczyć na nasze doradztwo i w szczególnych sytuacjach na pomoc prawną. Dzięki temu możesz uniknąć sprzedaży mieszkania za bezcen na licytacji. Sprzedaż nieruchomości z komornikiem to bardzo dobra metoda na oddłużenie i spłacenie wierzycieli. Jak możesz się z nami skontaktować? Zadzwoń do naszego biura lub wyślij formularz zgłoszeniowy.

Za jakie długi można licytować nieruchomość – podsumowanie

Już wiesz, że jeśli twój dług jest niewielki, to nie musisz się obawiać się, że komornik zajmie Twoje mieszkanie. Kiedy komornik może zlicytować mieszkanie? Będzie to możliwe, gdy dług będzie wynosił co najmniej 5% wartości nieruchomości. Kiedy jednak już dojdzie do postępowania egzekucyjnego, a komornik będzie chciał zlicytować Twoje mieszkanie, to wtedy warto rozmawiać z wierzycielem. Ugoda może uchronić Cię przed licytacją i da szansę na samodzielną sprzedaż mieszkania. Najszybciej sprzedasz zadłużone mieszkanie, współpracując z biurem skupu nieruchomości.

Więcej o sprzedaży mieszkania z komornikiem przeczytasz w artykule: Mieszkanie z komornikiem

2 komentarze

  1. […] Dowiedz się więcej – jakie długi są objęte egzekucją komorniczą. […]

    Reply
  2. Monika 21 stycznia 2024

    Mam komornika który lada chwila przyjdzie i zabierze mi mieszkanie

    Reply

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.