Właśnie wyszedłeś od notariusza po sprzedaży swojego mieszkania i zastanawiasz się czy masz coś jeszcze zrobić? Niestety to nie koniec formalności. Istnieje kilka ważnych spraw, których musisz dopilnować. Warto o nich wiedzieć wcześniej, aby uniknąć w przyszłości problemów. Dowiesz się o nich z tego artykułu.
Właśnie sprzedałem swoje mieszkanie- co dalej?
Przede wszystkim jesteś pewnie zainteresowany kiedy otrzymasz pieniądze. Tę kwestię ustala się jeszcze przed podpisaniem aktu. Nie zawsze pieniądze otrzymuje się w dniu podpisywania umowy. Jeżeli kupujący posiłkuje się kredytem hipotecznym na pieniądze poczekasz około 7 dni roboczych. Na pewno nie jest to komfortowe rozwiązanie, ponieważ własność nieruchomości na nowego nabywcę przechodzi w chwili podpisania aktu. To oznacza, że przez kilka dni będziesz i bez nieruchomości, i bez pieniędzy.
Ten proces tyle trwa, ponieważ po podpisaniu umowy kupujący musi udać się do banku. Tam przedstawia, że nabył mieszkanie. Następnie bank uruchomi kredyt i w ciągu kilku dni wykonuje przelew na Twoje konto. W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak cierpliwie czekać na zapłatę. Żaden bank nie wypłaca pieniędzy z góry.
To również powód, dlaczego klienci gotówkowi są tak faworyzowani. Nie tylko cały proces sprzedaży przebiega dużo szybciej. Również mogą uiścić zapłatę dużo szybciej. Jest kilka sposobów, aby się zabezpieczyć co do zapłaty ceny. Najbezpieczniejszy to depozyt notarialny. Przed aktem notarialnym kupujący wysyła pieniądze na konto notariusza, a po podpisaniu umowy ten wysyła pieniądze do kupującego. Notariusz jest osobą zaufania publicznego w związku z czym nie musisz się obawiać, że nie dostaniesz pieniędzy. Minusem takiego wyjścia jest fakt, że za depozyt notarialny jest pobierana dodatkowa opłata.
Co należy zrobić po sprzedaży mieszkania- wydanie lokalu nabywcy
Po sprzedaży mieszkania musisz wydać lokal nowemu nabywcy w terminie zapisanym w akcie notarialnym. Przy wydawaniu kluczy pamiętaj, abyście spisali między sobą protokół zdawczo-odbiorczy. To Twój dowód na dopełnienie obowiązku przekazania lokalu stronie kupującej. W protokole zdawczo-odbiorczym opisuje się jakie meble oraz sprzęty pozostają w mieszkaniu. Zapisuje się również stany liczników, na podstawie których zostanie zrobione rozliczenie przez spółdzielnię, elektrownię oraz gazownię. W protokole można również wpisać dodatkowe ustalenia pomiędzy stronami, jeżeli takowe następują.
Spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego nie jest wymagane, ale na pewno jest bardzo przydatne, dlatego polecamy Ci o to zadbać. Przypominamy, że do przepisania prądu oraz gazu na nowego nabywcę potrzebny jest protokół zdawczo-odbiorczy z elektrowni oraz gazowni. Każda firma ma swój indywidualny protokół zdawczo-odbiorczy, który można pobrać z Internetu.
Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania i jak go zapłacić?
Nikt z nas nie lubi płacić podatków. Dobrą informacją jest to, że po sprzedaży mieszkania nie zawsze musisz zapłacić podatek dochodowy. Jeżeli mieszkanie posiadasz dłużej niż 5 lat, to nie zapłacisz podatku. Nieważne jest to, że kiedyś kupiłeś je taniej i uzyskałeś dochód. Jeżeli sprzedajesz lokal przed upływem 5 lat to niestety będziesz zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%. Musisz go uiścić na konto urzędu skarbowego do końca kwietnia następnego roku oraz wypełnić formularz PIT-39.
Jest jeszcze jeden sposób na uniknięcie płacenia podatku. Należy przeznaczyć kwotę uzyskaną ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Co to oznacza w praktyce? Musisz kupić mieszkanie/dom, w którym zamieszkasz lub przeznaczysz na remont innej swojej nieruchomości, którą zamieszkujesz. Masz 3 lata, licząc od roku następnego od sprzedaży mieszkania, na wydanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. W ten sposób unikniesz płacenia podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania.
Co zrobić po sprzedaży mieszkania, na którym miałeś hipotekę?
W przypadku, gdy sprzedawałeś mieszkanie, na którym miałeś wpis hipoteczny masz dodatkową formalność do załatwienia. Część pieniędzy od kupującego pójdzie do banku, w którym brałeś kredyt, a część na Twoje konto. Po akcie udaj się do placówki banku, od którego otrzymałeś hipotekę i pokaż im akt notarialny. Pracownik banku sprawdzi, że kredyt został spłacony, a następnie wystawi Ci zgodę na wykreślenie hipoteki. Powinieneś tę zgodę przekazać kupującemu, który następnie wyśle ją do sądu wieczystoksięgowego, tak aby mieć księgę wieczystą bez żadnych obciążeń. Istnieje również dżentelmeńska umowa, że to sprzedający nieruchomość pokrywa koszt wykreślenia hipoteki, ponieważ to w praktyce jego hipoteka jest wykreślana. Opłata za wykreślenie hipoteki wynosi 100 zł i kulturalnie jest przekazać tę kwotę kupującemu.
Jeżeli zależy Ci na szybkim zbyciu nieruchomości i chcesz mieć pieniądze na koncie w momencie podpisania umowy odezwij się do nas.
[…] Dowiedz się, jakie są wszystkie formalności po sprzedaży mieszkania. […]