Co wpływa na wycenę mieszkania przy skupie?

Utworzono :
10 listopada 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Nasza firma oferuje profesjonalne usługi związane ze skupem nieruchomości na terenie całej Polski. Skupujemy różnego rodzaju nieruchomości, tj. mieszkania, domy i inne lokale. Nie obawiamy się mieszkań problematycznych, ponieważ zatrudniamy specjalistyczny zespół, który ma duże doświadczenie w tego typu transakcjach.

Nasz proces jest szybki i przejrzysty, a jego ważnym elementem jest bezpłatna wycena nieruchomości. W jaki sposób przygotowujemy wycenę? Co ma wpływ na wycenę mieszkania przy skupie? Tego dowiesz się z artykułu przygotowanego przez naszych specjalistów.

Przygotowanie wyceny w biurze skupu nieruchomości

Chcesz sprzedać mieszkanie, ale nie wiesz, jaka jest jego wartość? Zgłoś się do naszego biura skupu. Nasi specjaliści przygotują rzetelną i uczciwą wycenę, ale potrzebujemy od Ciebie dokładnego opis Twojej nieruchomości oraz jej lokalizacji. Do opisu załącz zdjęcia budynku i każdego pomieszczenia. Nasza wycena w dużej mierze zależy od informacji, które otrzymamy od Ciebie. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz tutaj.

Wycena, którą przygotujemy, jest zawsze zgodną z realiami rynkowymi i opiera się na cenach transakcyjnych nieruchomości o podobnych parametrach, które są zlokalizowane w tej samej miejscowości. Warto podkreślić, że ceny transakcyjne w większości przypadków różnią się od cen ofertowych. Zawsze należy wziąć pod uwagę obszar do negocjacji.

Elementy, które bierzemy pod uwagę, to:

 • Miejscowość i lokalizacja – przyjazne osiedle czy dzielnica z gorszą reputacją.
 • Rodzaj nieruchomości – mieszkanie w nowym budownictwie, postkomunistycznym bloku czy w zabytkowej kamienicy.
 • Stan techniczny nieruchomości – gotowe do wprowadzenia, czy np. wymagające generalnego remontu.
 • Powierzchnia użytkowa – kawalerka, kilka pokoi, czy duży dom.
 • Standard wykończenia.
 • Plany zagospodarowania przestrzennego.

Co może wpłynąć na obniżenie wyceny nieruchomości?

Przyczyn, które mogą wpłynąć na obniżenie wyceny, jest dość sporo. Wymieńmy je po kolei.

 1. Sytuacja na rynku nieruchomości związana z koniunkturą gospodarczą. Jeżeli z powodu słabej kondycji gospodarki ceny mieszkań spadają, to również będzie miało to wpływ na wycenę lokali w skupie.
 2. Mieszkanie z długami, hipoteką lub komornikiem. Oddłużenie mieszkania zajmuje dużo czasu, wiąże się z wieloma formalnościami i koniecznością prowadzenia negocjacji z wierzycielami. Kupując takie mieszkanie, bierzemy na siebie dodatkowe koszty i ryzyka. Kwota, jaką otrzymasz za mieszkanie, zostanie podzielona na dwie części. W pierwszej kolejności spłacimy Twoich wierzycieli, a jeżeli zostaną jakieś środki, to zostaną one przekazane na Twoje konto.
 3. Mieszkanie z lokatorem. Jest to tego typu nieruchomość, którą prywatni kupcy omijają szerokim łukiem, ponieważ obawiają się problemów, które mogą z tego wyniknąć. Jak wiemy, procesy eksmisyjne mogą trwać latami. Pod uwagę należy również wziąć to, w jakim wieku jest lokator, na jakiej zasadzie użytkuje lokal (np. prawo dożywocia, wynajem) i czy założono już ewentualną sprawę o eksmisję.
 4. Stan prawny lokalu. Informacje o tym, jaki jest stan prawny lokalu, znajdziemy w księdze wieczystej. Dowiemy się z niej, czy mieszkanie jest własnością, współwłasnością, czy użytkowaniem wieczystym. W księdze znajdziemy również informacje o ewentualnych długach, obciążeniach hipotecznych i roszczeniach osób trzecich. Wycena takiego mieszkania będzie niższa, ponieważ jego stan prawny musi zostać uregulowany, co dla nas, jako nabywcy wiążę się z dodatkowymi kosztami.
 5. Stan techniczny mieszkania. Przygotowując wycenę, bierzemy pod uwagę stan techniczny mieszkania. Jeżeli mieszkanie jest zagracone i wymaga generalnego remontu, to jego wycena będzie niższa niż lokalu o podobnych parametrach, ale w lepszej kondycji. Często zgłaszają się do nas klienci, którzy odziedziczyli zaniedbane i brudne mieszkania i nie wiedzą, co z tym fantem zrobić. Oczywiście warto sobie zadać pytanie, czy generalny remont zwiększy wartość nieruchomości. Osobiście odradzamy przeprowadzania tak kosztownego remontu, ponieważ z doświadczenia wiemy, że większość kosztów może się nie zwrócić.
 6. Stan techniczny budynku. Ważny dla nas będzie rok budowy, stan techniczny budynku, czy data jego powstania. Z pewnością mieszkanie w bloku z lat 70. wycenimy niżej niż mieszkanie w nowym apartamentowcu. Wpływ na wycenę ma również to, czy budynek jest remontowany i odświeżany. Niestety zdarza się, że strach wejść do ciemnej klatki schodowej, czy skorzystać ze „skrzypiącej” windy.
 7. Lokalizacja nieruchomości. Lokalizacja w dzielnicy owianej złą sławą, czy z wyższym wskaźnikiem przestępczości może spowodować, że wycena może Cię nieco rozczarować. Jednak weź pod uwagę to, czy takie mieszkanie jest łatwo sprzedać na rynku. Bez wątpienia każdy kupiec będzie chciał wynegocjować niższą cenę ze względu na lokalizację.
 8. Udziały w nieruchomości. Na logikę wycena udziałów powinna być proporcjonalna do wartości nieruchomości. Wyceniamy nieruchomości, dzielimy na liczbę udziałów i w ten sposób ustalamy ich cenę. Niestety cena udziału będzie zawsze niższa niż ta wynikająca z prostego działania. Wynika to z tego, że niewiele osób jest zainteresowanych zakupem udziałów, ponieważ prywatnemu kupcowi nic taka transakcja nie przynosi żadnych korzyści. Dlatego warto je sprzedać do biura skupu, nawet biorąc pod uwagę niższą wycenę.

Współpraca z biurem skupu nieruchomości

Wycena nieruchomości jest dość skomplikowaną kwestią, wymaga szerokiej wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto ją powierzyć profesjonalistom. Dzięki współpracy z nami już na następny dzień od zgłoszenia otrzymasz od nas bezpłatną wycenę. Do przygotowania wyceny podchodzimy w sposób dokładny i rzetelny. Bierzemy pod uwagę ceny transakcyjne oraz parametry nieruchomości. Ważny jest też jej stan prawny i techniczny. Zawsze informujemy naszych klientów o wszystkich elementach, które miały wpływ na naszą wycenę. W naszej pracy kierujemy się etyką zawodową i najwyższymi standardami. Dlatego cieszymy się zaufaniem naszych klientów.

Chcesz sprzedać mieszkanie i potrzebujesz wyceny? Zgłoś się do nas już dziś! Tel.: 530 235 962

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.