Co zrobić z nieruchomością, jeśli jest obciążona hipoteką?

Utworzono :
1 kwietnia 2024
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, w jaki sposób stałeś/aś się właścicielem takiej nieruchomości. Czy kupiłeś mieszkanie i zaciągnąłeś kredyt hipoteczny na ten cel? A może odziedziczyłeś/aś nieruchomość obciążoną hipoteką?

W zależności od okoliczności i Twoich możliwości możesz podjąć decyzję o zatrzymaniu mieszkania i spłacie zadłużenia lub o sprzedaży i pozbyciu się w ten sposób całego zadłużenia.

Dowiedz się, co możesz zrobić, jeżeli Twoja nieruchomość jest obciążona hipoteką.

Mieszkanie z kredytem hipotecznym – możliwe rozwiązania

Jeżeli kupiłeś/aś mieszkanie ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego i zależy Ci na tej nieruchomości, to najlepszym sposobem jest oczywiście spłata rat według harmonogramu.

Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn chcemy sprzedać takie mieszkanie. Najczęściej stoi za tym chęć zakupu nowej nieruchomości lub problemy ze spłatą zadłużenia.

Czy jednak sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa? Kupując nieruchomość na kredyt, to Ty jesteś jej właścicielem. Oznacza to, że możesz swobodnie nią rozporządzać, czyli sprzedać, wynająć lub nawet oddać w darowiźnie (z cesją lub bez).

Zgodnie bowiem z art. 65 Ustawy o księgach wieczystych i hipotece z dnia 6 lipca 1982 r. hipoteka stanowi zabezpieczenie kredytu i uprawnia bank do dochodzenia z jej tytułu roszczeń z nieruchomości, ale bez względu na to, czyją jest własnością.

Dodatkowo z Art. 72 dowiadujemy się, że:

„Niedopuszczalne jest zastrzeżenie, przez które właściciel nieruchomości zobowiązuje się względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipotek”.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Sprzedaż mieszkania z hipoteką niewiele różni się od transakcji nieruchomości, która nie jest zadłużona. Może jednak zabrać Ci trochę więcej czasu. W pierwszym kroku Twoim zadaniem będzie poinformowanie banku o sprzedaży mieszkania i pozyskać dokumenty konieczne do sprzedaży mieszkania z kredytem.

Nastaw się jednak na to, że sprzedaż zadłużonego mieszkania może trwać trochę dłużej. Klienci prywatni szukają nieruchomości, które wg nich będą sprawiać jak najmniej problemów. Są jednak sposoby na to, żeby szybko sprzedać taki lokal, o czym napiszemy poniżej.

Dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania z hipoteką

Kiedy już poinformujesz bank o swoich zamiarach, to zadbaj o to, żeby wydał Ci następujące dokumenty:

 1. Zaświadczenie na temat aktualnego zadłużenia. Dzięki temu będziesz mógł określić cenę sprzedaży mieszkania, która pozwoli na spłatę zadłużenia. Informacje, które powinny pojawić się w zaświadczeniu to:
 • dane kredytobiorcy,
 • wysokość kwoty kredytu hipotecznego, wraz z naliczonymi odsetkami, prowizjami i opłatami,
 • aktualne saldo zadłużenia do spłaty,
 • numer konta, na które kupujący powinien wpłacić kwotę ustaloną w akcie notarialnym,
 • termin spłaty kredytu,
 • zgoda banku na jednorazową spłatę wierzytelności.
 1. Promesę, że po spłacie kredytu wyda zgodę na wykreślenie hipoteki, co jest ważne również dla kupujących. Dzięki promesie będą wiedzieć, że zakup mieszkania z hipoteką nie wiąże się dla nich z żadnym ryzykiem.

Umowa sprzedaży mieszkania musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Będziesz musiał/a zatem dostarczyć:

 • numer księgi wieczystej,
 • akt własności mieszkania (nabycie, spadek, darowizna),
 • zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób z mieszkania,
 • zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami czynszowymi ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Pamiętaj, że środki ze sprzedaży trafią w pierwszej kolejności na konto banku celem spłaty kredytu. Ewentualna nadwyżka trafi do Ciebie.

Odziedziczyłem/am mieszkanie z hipoteką

Taka sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli uznasz, że sprzedaż lokalu nie pokryje długów spadkowych i hipoteki, to możesz po prostu spadek odrzucić w ustawowym terminie.

Możesz też uznać, że przyjęcie w spadku nieruchomości jest dla Ciebie korzystne, nawet jeśli jest ona zadłużona.

W takiej sytuacji:

 • Może się okazać, że spadkodawca wykupił polisę na życie i to ubezpieczyciel spłaci kredyt. Nie musisz się zatem o nic martwić.
 • Dogadasz się z bankiem i będziesz spłacać kredyt na dotychczasowych warunkach – o ile masz zdolność kredytową. Zależy to również od polityki banku.
 • Bank może zażądać natychmiastowej spłaty całego długu. Jeśli jest to możliwe, to spłacasz dług lub sprzedajesz mieszkanie, żeby się pozbyć zadłużenia, a resztę środków zostawiasz dla siebie.

Masz co najmniej kilka możliwości, dlatego warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję.

Szybka sprzedaż mieszkania z hipoteką

Czy można szybko i bezproblemowo sprzedać zadłużone mieszkanie? Choć sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym nie wiąże się z ryzykiem dla kupującego, to mimo to wiele osób unika takich nieruchomości. Uważają, że takie lokale są problematyczne.

Sprawdź, jak skutecznie możesz się pozbyć zadłużenia i skorzystać z ofert firm skupujących zadłużone nieruchomości. Przeczytaj o tym w naszym artykule: Skup nieruchomości przez firmy.

Z różnych powodów nasi klienci chcą szybko sprzedać swoje mieszkanie. Są one następujące:

 • Nie mają środków na spłatę rat. Warto sobie przypomnieć sytuację, gdy stopy procentowe poszły gwałtownie w górę i wiele osób miało problem ze spłatą rat, które w niektórych sytuacjach wzrosły dwukrotnie.
 • Chcą kupić inne mieszkanie lub dom, np. z powodu powiększenia rodziny.
 • Muszą się wyprowadzić do innego miasta lub kraju, np. ze względu na pracę.
 • Nie mogą wprowadzić się do odziedziczonego mieszkania lub nie mają pieniędzy na remont.

Dlatego, jeżeli zależy Ci na szybkiej sprzedaży mieszkania, to zwróć się do naszego biura skupu. Gwarantujemy szybką transakcję w przyjemnych warunkach. Do swoich klientów podchodzimy z empatią i zrozumieniem.

Po wysłaniu formularza cała transakcja trwa nie dłużej niż kilka dni. Kiedy już dogadamy wszystkie szczegóły i uda się nam skompletować dokumenty, to umawiamy się u notariusza. Zaraz po podpisaniu umowy otrzymasz od nas gotówkę lub szybki przelew.

Zapraszamy do kontaktu!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.