Zalety i wady sprzedaży mieszkania za gotówkę

Utworzono :
8 kwietnia 2024
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Każda osoba, która planuje sprzedać swoje mieszkanie, chciałaby, żeby cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo. Poszukiwania kupca i niezliczone prezentacje to jedno. Zdarza się jednak, że, nawet gdy już znajdziemy kupca, to musimy czekać nawet kilka dodatkowych miesięcy, aż otrzyma kredyt hipoteczny. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości za gotówkę ze względu na szereg korzyści dla właściciela lokalu.

Wiele osób korzysta w takiej sytuacji ze wsparcia profesjonalnego biura skupu nieruchomości, które może zaoferować bezpłatną wyceną i gotówkę od ręki – zaraz po podpisaniu aktu notarialnego.

Sprawdź, jakie zalety i wady ma sprzedaż mieszkania za gotówkę.

Sprzedaż mieszkania za gotówkę – czym jest?

Na początku chcemy wyjaśnić, co mamy na myśli, gdy piszemy o sprzedaży za gotówkę. Do transakcji gotówkowej dojdzie, jeśli znajdziemy kupca, który dysponuje wystarczającą kwotą pieniędzy, żeby kupić mieszkanie bez konieczności podpisywania umowy kredytowej w banku.

Gotówką jest w tej sytuacji pojęciem umownym, ponieważ za mieszkanie można zapłacić również szybkim przelewem bankowym. Nie ma co ukrywać, że przekazanie i liczenie banknotów jest trochę problematyczne, ale jest to oczywiście decyzja dwóch stron.

Płatność za mieszkanie (gotówką lub przelewem) może być zrealizowana już w dniu podpisania aktu notarialnego. Jeżeli dwie strony zdecydują się na przelew, to można go wykonać w siedzibie banku, gdzie w całej transakcji będzie brał udział doradca w banku. Jest to chyba najbezpieczniejsza forma sprzedaży za gotówkę.

Zalety sprzedaży mieszkania za gotówkę

W naszym artykule, chcemy skupić się na zaletach i wadach sprzedaży mieszkania za gotówkę. Tych pierwszych jest znacznie więcej i na nich chcemy się skupić przede wszystkim.

Sprzedaż mieszkania za gotówkę ma wiele atutów dla sprzedającego, w porównaniu do tradycyjnej sprzedaży na kredyt lub za pośrednictwem agencji nieruchomości. Nie trzeba zresztą nikogo o tym przekonywać. Najważniejsze korzyści to:

 1. Sprzedaż lokalu za gotówkę może być znacznie szybsza niż transakcja, która wymaga uzyskania kredytu hipotecznego. W przypadku gotówki nie ma potrzeby czekania na decyzję banku ani przejścia przez proces finansowania, co może skrócić czas potrzebny na zamknięcie transakcji. Czas oczekiwania na kredyt mieszkaniowy może się przedłużyć nawet do kilku miesięcy.
 2. Płatność gotówką za mieszkanie to również mniejsze ryzyko transakcyjne. Może się bowiem okazać, że kupujący nie otrzyma ostatecznie kredytu i znowu będziesz musiał/a kolejnego kupca. W przypadku gotówki istnieje mniejsze ryzyko, że transakcja nie zostanie sfinalizowana z powodu problemów z uzyskaniem kredytu przez kupującego lub innych czynników finansowych.
 3. Jeżeli znajdziesz klienta z gotówką, to nie musisz w wielu wypadkach korzystać z usług agenta nieruchomości. W ten sposób unikniesz opłat prowizyjnych dla pośredników, co może zmniejszyć koszty transakcji zarówno dla Ciebie, jak i kupującego. Prowizja dla agencji nieruchomości wynosi najczęściej od 1% do 3% wartości lokalu.
 4. Sprzedaż za gotówkę może być mniej skomplikowana formalnie niż transakcja oparta na finansowaniu kredytowym, co może zaoszczędzić czas i wysiłek potrzebny na przeprowadzenie transakcji.
 5. Sprzedaż nieruchomości za gotówkę jest świetną opcją dla tych osób, które pilnie potrzebują środków lub chcą szybko przenieść się do nowego miejsca zamieszkania.

Wady sprzedaży mieszkania za gotówkę

Jeżeli chodzi o wady sprzedaży mieszkania za gotówkę, to jest ich niewiele. Zazwyczaj musisz liczyć się z tym, że kupiec gotówkowy będzie oczekiwał zniżki za szybką i bezproblemową transakcję. Osoby kupujące za gotówkę często negocjują cenę zakupu mieszkania. Ze swojej strony oferują bowiem szybką i pewną transakcję bez konieczności oczekiwania na zatwierdzenie kredytu hipotecznego. W rezultacie jako sprzedający będziesz musiał obniżyć cenę, żeby zachęcić kupujących do zakupu.

Z naszej strony zalecamy jednak rozważenie takiej transakcji, ponieważ:

 • Nie tracisz już czasu na szukanie kupującego i prezentację.
 • Nie musisz już ponosić kosztów utrzymania nieruchomości.
 • Nie musisz płacić prowizji agentowi nieruchomości.

Jak szybko sprzedać mieszkanie za gotówkę?

Jest wiele powodów, dla których osoby chcą sprzedać swoje mieszkanie lub dom za gotówkę. Najważniejsze z nich to:

 • Szukamy nowego, większego mieszkania dla siebie i rodziny,
 • Potrzebujemy pieniędzy na inwestycję,
 • Chcemy szybko spłacić kredyt hipoteczny lub zadłużenie innego rodzaju,
 • Musimy się przeprowadzić do innego miasta lub kraju w związku z pracą,
 • Odziedziczyliśmy mieszkanie, ale nie potrzebujemy kolejnej nieruchomości lub nie mamy pieniędzy na remont.

Przeczytaj więcej o sprzedaży odziedziczonego mieszkania.

Na wolnym rynku dość trudno znaleźć prywatnego kupca, który może kupić mieszkanie za gotówkę. Najczęściej spotykamy się z transakcjami kredytowymi. Dlatego, jeżeli zależy Ci na czasie i na gotówce, to zachęcamy do współpracy z biurem nieruchomości. Dlaczego warto skontaktować się z nami?

Sprawdź w naszym innym artykule : Korzyści ze sprzedaży mieszkania firmie skupującej.

Naszym klientom możemy zaoferować szereg korzyści, a jedną z nich jest szybka sprzedaż za gotówkę. Oto, w czym możemy Ci jeszcze pomóc:

 • Jak tylko wyślesz do nas formularz zgłoszeniowy z opisem mieszkania, to ciągu 24 godzin otrzymasz od nas bezpłatną wycenę wraz z ofertą kupna.
 • Dajemy naszym klientom czas na podjęcie decyzji i oferujemy wsparcie na każdym etapie procesu sprzedaży.
 • Jesteśmy otwarci na rozmowy i ewentualne negocjacje z Tobą, ale też możesz liczyć na nas w rozmowach z wierzycielami lub komornikiem.
 • Skupujemy różnego rodzaju nieruchomości w całej Polsce, w tym nieruchomości problematyczne, z niejasnym stanem prawnym lub zadłużone.
 • Kupujemy mieszkania i domy w różnym stanie technicznym. Nie musisz sprzątać mieszkania i przeprowadzać kosztownego remontu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej usłudze, skontaktuj się z nami za pośrednictwem naszej strony!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.