Co zrobić, gdy eksmisja trwa za długo?

Utworzono :
25 lipca 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Jeżeli najemca nie reguluje czynszu, dewastuje mieszkanie lub korzysta z niego w sposób sprzeczny z umową, właściciel ma prawo wypowiedzieć umowę najmu. W przypadku, gdy lokator nie zamierza się wyprowadzić po wypowiedzeniu umowy, zajmuje lokal bezprawnie. To stanowi podstawę do rozpoczęcia procedury eksmisji. Niestety, dla wielu właścicieli eksmisja trwa za długo.

Warto jednak zaznaczyć, że eksmisja to długi oraz skomplikowany proces. Procedura eksmisyjna wobec różnych osób może przebiegać na innych warunkach i może zająć dłuższy czas. Choć dla właściciela nieruchomości priorytetem jest szybkie rozwiązanie problemu i usunięcie niepłacącego lokatora, to czasami zakończenie całej procedury może być nieprzewidywalne.

Na wstępie warto zaznaczyć, że z reguły eksmisja trwa bardzo długo, nawet powyżej 5 lat. Są jednak rozwiązania, które pomogą Ci pozbyć się problemu w znacznie szybszym tempie. Przedstawimy je w dalszej części artykułu.

eksmisja trwa za długo

Eksmisja trwa za długo- kogo możemy eksmitować

Z reguły możemy eksmitować każdego. Są jednak pewne ograniczenia w stosunku do niektórych grup osób. Są to: osoby bezrobotne, emeryci oraz renciści, osoby małoletnie, kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne, ubezwłasnowolnione.

Jeżeli Twój lokator jest jedną z wymienionych osób, należy mu się wtedy lokal socjalny. To kolejna procedura, która pochłania wiele lat. Gminy mają bardzo mało lokali socjalnych, w związku z czym oczekiwanie na przyznanie takiego lokalu trwa wiele lat.

W Polsce nie praktykuje się eksmisji na bruk. Najemca zawsze jest eksmitowany do innego lokalu. Pamiętaj, aby nie próbować siłowych rozwiązań. Grozi za to odpowiedzialność karna oraz kara pozbawienia wolności.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem- sposób na pozbycie się problemu

Jeżeli przeraża Cię wizja tak długiej eksmisji lub Twoja sprawa jest już w sądzie, jednak eksmisja trwa za długo warto rozważyć sprzedaż mieszkania z lokatorem. Jako właściciel masz prawo to zrobić bez względu na to czy w lokalu ktoś zamieszkuje. Pomoże Ci to uniknąć kosztów sądowych oraz opłat czynszowych. Zaoszczędzisz również sobie nerwów.

Pewnie zastanawiasz się czy znajdzie się chętny na odkupienie mieszkania z nieuczciwymi najemcami w środku. Tu z pomocą przychodzi nasza firma, która skupuje nieruchomości z wszelkimi problemami. Oferujemy również odkupienie mieszkania z lokatorem, bez względu na to kim on jest i na jakiej podstawie zajmuje lokal. Odezwij się do nas po więcej szczegółów.

sprzedaż mieszkania z lokatorem

Sprzedaż mieszkania z lokatorem- szczegóły

Jeżeli zastanawiasz się jak konkretnie wygląda transakcja sprzedaży mieszkania z lokatorem to już Ci wyjaśniamy. Z reguły niewiele różni się to od zwykłej sprzedaży mieszkania. W umowie sprzedaży jednak trzeba zawrzeć informację, że lokal jest zajmowany przez lokatorów.

Sprzedając mieszkanie w ten sposób nie musisz informować najemcy o swoich planach. Nie potrzebujesz zgody osoby bezprawnie zajmującej Twój lokal, a jej sprzeciwy byłyby w świetle prawa i tak nieskuteczne. Zameldowanie lokatorów również nie stoi na przeszkodzie w sprzedaży mieszkania. Samo zameldowanie służy tylko celom identyfikacyjnym. Nie uprawnia to do zajmowania lokalu ani roszczenia sobie żadnych praw. Dokumenty potrzebne do sprzedaży są takie same jak w przypadku standardowej sprzedaży mieszkania.

Jeżeli posiadasz mieszkanie z lokatorem i chcesz uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu!

Więcej o eksmisji, uzyskaniu wyroku sądowego oraz przeprowadzeniu całej procedury pisaliśmy w innym artykule: https://odkupimymieszkanie.com/wyrok-o-eksmisje-w-2022/

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.