Czy warto dziedziczyć nieruchomość?

Utworzono :
3 listopada 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Dziedziczenie nieruchomości ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju nieruchomość odziedziczymy, czy jest ona zadłużona, jaki jest jej stan techniczny i prawny. W większości przypadków jednak warto odziedziczyć nieruchomość, ponieważ nawet jeśli nie chcemy w niej zamieszkać, to możemy ją sprzedać i cieszyć się gotówką. Co zrobić, gdy odziedziczymy mieszkanie, w którym nie planujemy zamieszkać lub jest ono problematyczne?

W jaki sposób można odziedziczyć nieruchomość?

Zgodnie z polskim Kodeksem Cywilnym nieruchomość można odziedziczyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest dziedziczenie testamentowe na podstawie pozostawionego przez zmarłego testamentu, w którym wskazuje on swoich spadkobierców. Drugi sposób to dziedziczenie ustawowe, które polega na tym, że spadkobiercy są powoływani do spadku, gdy nie ma testamentu, gdy został on uznany za nieważny lub spadkobiercy testamentowi nie żyją lub odrzucili spadek.

Dziedziczenie nieruchomości – formalności

Każda osoba, która odziedziczy nieruchomość, musi przejść przez szereg formalności. Pierwszą z nich jest konieczność stwierdzenia nabycia spadku na drodze sądowej lub poświadczenie dziedziczenia u notariusza. Jeżeli zdecydujesz się na drogę sądową, to musisz przygotować odpowiednie pismo i uiścić opłatę w wysokości 100 zł. Postępowanie sądowe jednak trwa długo i wymaga osobistego stawiennictwa na każdej rozprawie.

Poświadczenie dziedziczenia u notariusza jest prostszą i szybszą drogą. Wszystkie formalności można załatwić już podczas jednej wizyty pod warunkiem, że stawią się na niej wszyscy spadkobiercy. Opłata notarialna za sporządzenie protokołu dziedziczenie wynosi 100 zł + VAT 23% i 50 zł + VAT 23% za sporządzenie aktu poświadczenia. Wypis kosztuje 6 zł + VAT 23% za każdą stronę.

Poświadczenie dziedziczenie u notariusza nie będzie możliwe, gdy spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia lub ich tożsamość nie jest znana. W takiej sytuacji pozostaje postępowanie sądowe, w którego trakcie sąd określi spadkobierców i ich udziały w spadku.

Kiedy już wszystkie formalności związane z nabyciem spadku zostaną ukończone, to wtedy spadkobierca musi zgłosić ten fakt w terminie 6 miesięcy do Urzędu Skarbowego. Dziedziczenie nieruchomości może się wiązać z obowiązkiem zapłaty podatku od spadku i darowizn. Z tego obowiązku są zwolnione tylko osoby z tzw. grupy zerowej, do której należą np. małżonek, dzieci, rodzeństwo.

Na sam koniec należy nabytą w drodze dziedziczenia własność ujawnić w księdze wieczystej. Jest to potrzebne do uregulowania statusu prawnego nieruchomości. Dopiero wtedy nowy właściciel może swobodnie nią dysponować, czyli np. sprzedać.

Jakie problemy mogą wiązać się z odziedziczoną nieruchomością?

Dziedziczenie nieruchomości wymaga od nas sprostania wielu wyzwaniom. Jednym z nich jest sytuacja, gdy nieruchomość dziedziczy kilku spadkobierców.

W takiej sytuacji należy przeprowadzić dział spadku na drodze sądowej lub u notariusza. Ta druga opcja jest możliwa, gdy wszyscy spadkobiercy są zgodni i chcą dojść do porozumienia. Zdarza się jednak, że współwłaściciele nie mogą lub nie potrafią się dogadać. Zostajesz wtedy z udziałem, z którego tak naprawdę nie masz żadnych korzyści.

Przeczytaj o tym, co możesz zrobić, gdy odziedziczysz udziały w nieruchomości.

Kolejny problem, z którym borykają się spadkobiercy to dziedziczenie nieruchomości zadłużonej. Jeżeli zadłużenie jest niższe niż wartość majątku, to można pomyśleć o spłacie długu i pozostawieniu nieruchomości. Co w sytuacji, gdy nie mamy możliwości spłacić zadłużenia? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości i uwolnienie się od wierzycieli.

Problem pojawia się również, gdy dziedziczymy mieszkanie lub dom, które są zlokalizowane daleko od naszego miejsca zamieszkania. Zdarza się też, że zgłaszają się do nas klienci, którzy otrzymali w spadku zagraconą nieruchomość, która nadaje się tylko do generalnego remontu. Nie każdego stać na pokrycie tak wysokich kosztów.

Czy zatem zawsze warto dziedziczyć nieruchomość? W większości przypadków tak. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zadłużenie nieruchomości znacznie przekracza jej wartość. Wtedy być może najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku. Nawet jeśli mieszkanie lub dom nabyty w drodze dziedziczenia jest tzw. nieruchomością problematyczną, to masz szansę na to, żeby ją korzystnie sprzedać.

Jak to zrobić? Skutecznym i szybkim sposobem jest sprzedaż takiej nieruchomości do profesjonalnego biura skupu nieruchomości.

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości do biura skupu nieruchomości

Jesteśmy biurem skupu nieruchomości z dużym doświadczeniem i wieloma transakcjami na koncie. Skupujemy mieszkania i domy w całej Polsce. Nie boimy się wyzwań i dlatego kupimy od Ciebie również nieruchomości zadłużone, z niejasnym statusem prawnym, czy udziały w nieruchomości.

O sposobach na sprzedaż nieruchomości zadłużonej przeczytasz w artykule: Korzyści ze sprzedaży zadłużonej nieruchomości.

Często zgłaszają się do nas klienci, którzy odziedziczyli nieruchomość, ale jest ona obciążona np. hipoteką, leży w odległej miejscowości lub wymaga remontu. Inna grupa to osoby, które odziedziczyły udziały i nie mogą dogadać się z innymi spadkobiercami. Takie nieruchomości trudno sprzedać na własną rękę bez znacznego obniżenia ceny. Prywatni kupcy szukają mieszkań, które nie wiążą się z żadnymi problemami. Takich nieruchomości jest sporo zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Dlatego współpraca z biurem skupu nieruchomości często jest najrozsądniejszym wyjściem. Sprawdź, co proponuje nasze biuro:

  • Skup nieruchomości na terenie całej Polski, również tych problematycznych,
  • Proste i przejrzyste procedury,
  • Bezpłatną wycenę,
  • Wsparcie na każdym etapie sprzedaży,
  • Szybkość działania – transakcję zamykamy w kilka dni,
  • Płatność gotówką lub przelewem w dniu podpisania umowy.

Odziedziczyłeś nieruchomość i chcesz ją szybko sprzedać? Zgłoś się do naszego biura skupu. Wystarczy, że wypełnisz i wyślesz formularz zgłoszeniowy. Zapraszamy!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.