Czym są udziały w nieruchomości i jak działają?

Utworzono :
28 sierpnia 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Dość często zgłaszają się do nas klienci, którzy są właścicielami udziałów w nieruchomości. Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy mieszkanie odziedziczy kilku spadkobierców. Jesteś właścicielem udziału w nieruchomości? Twoja sytuacja majątkowa jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku, gdy właścicielem mieszkania jest tylko jedna osoba.  Specjaliści przygotowali artykuł, z którego dowiesz się, czym są udziały w nieruchomości i co to dokładnie oznacza dla Ciebie.

udziały w nieruchomości

Jakie są rodzaje współwłasności nieruchomości?

W polskim porządku prawnym wyróżniamy współwłasność łączną oraz ułamkową. Współwłasność łączna występuje we wspólności małżeńskiej lub między wspólnikami spółki cywilnej. W przypadku współwłasności łącznej nie można zbyć swojego prawa bez zgody drugiego właściciela.

Z kolei ze współwłasnością ułamkową mamy najczęściej do czynienia w przypadku odziedziczenia lub zakupu mieszkania przez kilka osób. Jeżeli przysługuje Ci współwłasność ułamkowa, to bez problemu możesz sprzedać swój udział w danej nieruchomości.

Czym są udziały w nieruchomości- obowiązki współwłaściciela nieruchomości

Do podstawowych obowiązków współwłaściciela ułamkowego należy zarządzanie nieruchomością wspólną. Są to wszelkie czynności, które służą utrzymaniu nieruchomości w dotychczasowym stanie i takie, które pozwalają na korzystanie i pobieranie pożytków z mieszkania.

W celu podejmowania czynności zarządu zwykłego potrzebna jest zgoda współwłaścicieli, którzy w sumie mają większość udziałów. W sytuacji, gdy jeden właściciel ma 70% udziałów, to wtedy może samodzielnie podejmować decyzje w zakresie czynności zwykłego zarządu. Są to takie czynności jak np. zawieranie umowy najmu, prace porządkowe, pobieranie czynszu.

Z kolei czynności, które wychodzą poza zakres zwykłego zarządu, wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli. Są to np. zmiana przeznaczenia nieruchomości wspólnej, jej obciążanie czy sprzedaż. Zdarza się jednak, że między współwłaścicielami nie ma zgody co do podejmowania określonych czynności. Wtedy udziałowcy lub tylko jeden z nich może zdecydować się na skierowanie sprawy do sądu.

Współwłaściciele mogą też wyznaczyć jedną osobę do wykonywania czynności zwykłego zarządu lub nawet poszerzyć zakres uprawnień zarządcy. Zarządcą może być jeden ze współwłaścicieli lub osoba trzecia, która z racji przyznanej funkcji będzie pobierać wynagrodzenie.

Współwłaściciele są również zobowiązani do odprowadzania podatku od nieruchomości i ponoszenia kosztów z nią związanych.

czym są udziały w nieruchomości

Czym są udziały w nieruchomości- prawa współwłaściciela nieruchomości

Jeżeli jesteś współwłaścicielem ułamkowym, to masz prawo korzystać i współposiadać nieruchomość w taki sposób, żeby można było to pogodzić z prawami innych współwłaścicieli. Masz prawo sprzedać swój udział, obciążyć go, a nawet darować innej osobie. Co więcej, nie musisz o tym informować pozostałych współwłaścicieli. Możesz zawierać umowy związane ze swoim udziałem, o ile nie mają wpływu na udziały innych współwłaścicieli. Warto dodać w tym miejscu, że udziały podlegają egzekucji komorniczej.

Duże znaczenie ma wielkość udziałów w nieruchomości. Przychody i pożytki z mieszkania oraz koszty związane z mieszkaniem są bowiem rozliczane proporcjonalnie do wysokości Twoich udziałów. Każdemu ze współwłaścicieli przysługuje również roszczenie o zniesienie współwłasności.

Co mogę zrobić, gdy mam udział w nieruchomości?

Sam udział w nieruchomości często nie daje nam żadnych konkretnych korzyści. Im więcej współwłaścicieli, tym trudniej jest się nam z nimi dogadać. Nie każdy z nich chce wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości. Z kolei podział wspólnego mieszkania lub domu jest często fizycznie niemożliwy, lub bardzo kosztowny. Dobra wiadomość jest taka, że możesz po prostu sprzedać swój udział. Czasami jest to jedyne rozwiązanie i może być ono dla Ciebie bardzo korzystne, gdy zdecydujesz się np. na współpracę z profesjonalnym skupem nieruchomości. 

Sprzedaż samego udziału na wolnym rynku może być trudna. Osoba prywatna nie będzie zainteresowana kupnem udziału w nieruchomości. Takie osoby chcą kupić mieszkanie, do którego mają pełne prawo i mogą swobodnie z niego korzystać.

Dlatego zachęcamy do współpracy z naszym biurem skupu nieruchomości. Zgłoś się do nas, a szybko wycenimy Twój udział i przygotujemy ofertę zakupu. Jeżeli dojdziemy do porozumienia, to spotkamy się u notariusza na podpisanie umowy. Zaraz po zawarciu transakcji otrzymasz od nas gotówkę do ręki.

sprzedaż mieszkania

Dlaczego warto sprzedać udziały w nieruchomości do skupu nieruchomości?

Wspólne zarządzanie nieruchomością może być kłopotliwe i prowadzić do sporów z innymi współwłaścicielami. Wiąże się bowiem z wieloma obowiązkami i koniecznością ponoszenia niemałych opłat. Są to np. czynsz, media, podatek od nieruchomości. Można oczywiście czerpać korzyści finansowe np. z wynajmu takiego mieszkania, ale do tego potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Jeżeli współwłasność jest dla Ciebie problematyczna, to dobrym sposobem jest sprzedaż udziałów do skupu nieruchomości. Pozbędziesz się kłopotów związanych z nieruchomością, a gotówka, którą pozyskasz ze sprzedaży, będzie dla Ciebie konkretnym zastrzykiem finansowym.

Czy sprzedaż udziałów w nieruchomościach do skupu nieruchomości jest korzystna?

Sprzedaż udziałów w nieruchomości jest bardzo podobna do sprzedaży całej nieruchomości. Masz prawo do sprzedaży swojego udziału i nie potrzebujesz zgody innych współwłaścicieli.

Taka transakcja będzie dla Ciebie opłacalna, gdy nie możesz dojść do porozumienia z innymi współwłaścicielami, a nieruchomość generuje tylko koszty. Sprzedaż udziału do skupu nieruchomości jest korzystna, ponieważ wtedy otrzymujesz gotówkę do ręki, z której możesz dowolnie skorzystać.

Chcesz sprzedać udziały w nieruchomości? Skontaktuj się z nami. Proponujemy korzystne warunki skupu, a nasze procedury są proste i przyjazne dla klientów.  Wystarczy, że wyślesz do nas formularz zgłoszeniowy, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu jednego dnia.

5 komentarzy

  1. […] Zdarza się też, że otrzymamy w spadku udział w mieszkaniu i musimy dogadać się z innymi spadkobiercami. Jednak każdy z nich może mieć inne plany i okazuje się, że jakiekolwiek porozumienie między wami nie jest możliwe. Sam udział nie przyniesie Ci wtedy żadnych korzyści, a dodatkowo musisz ponosić koszty utrzymania mieszkania. Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sprzedaż udziału. Oczywiście trudno będzie znaleźć prywatnego kupca, który będzie chciał kupić Twój udział.  Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sprzedaż udziału do biura skupu nieruchomości. Gwarantujemy szybką transakcję i minimum formalności. Dzięki nam pozbędziesz się kłopotliwego udziału i otrzymasz gotówkę od ręki. Dowiedz się więcej o sprzedaży udziałów z naszego artykułu https://odkupimymieszkanie.com/2023/08/28/czym-sa-udzialy-w-nieruchomosci/. […]

    Reply
  2. […] Sprawdź w naszym artykule, czym są udziały w nieruchomości i jak działają. […]

    Reply
  3. […] Przeczytaj więcej o udziałach w nieruchomości. […]

    Reply
  4. […] Sprawdź, co to są udziały w nieruchomości i jak działają. […]

    Reply
  5. […] Jak wycenić udział w nieruchomości? – Sezaro – Czym są udziały w nieruchomości i jak działają? […]

    Reply

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.