Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży, aby zwiększyć jej wartość?

Utworzono :
22 kwietnia 2024
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży może pomóc zwiększyć jej atrakcyjność dla potencjalnych kupców i podnieść jej wartość rynkową. Nie potrzebujesz generalnego remontu i wysokich nakładów, jeśli myślisz o sprzedaży mieszkania. Czasami wystarczy niewielki lifting, żeby pokazać swoją nieruchomość z lepszej strony. Dzięki temu możesz sprzedać swoje mieszkanie drożej, jeśli będzie się estetycznie prezentować na zdjęciach i podczas prezentacji.

Poznaj kilka przydatnych porad, które pozwolą Ci przygotować mieszkanie do sprzedaży i zwiększyć jego wartość.

Przygotuj mieszkanie do prezentacji

 1. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego zadbaj o porządek przed domem lub na klatce schodowej – jeśli sprzedajesz mieszkanie. Zadbaj o ogród, przytnij trawę, zagrab liście, usuń chwasty. Furtka i brama powinny być czyste i w dobrym stanie. Jeśli dasz radę, to odśwież elewację i zainstaluj na niej numer. Mieszkasz w bloku? Zadbaj o klatkę schodową i wejście do mieszkania. Połóż czystą wycieraczkę (najlepiej nową). Sprawdź, czy działają dzwonek i światła. Umyj drzwi i wyczyść klamkę. Postaraj się o świeży, delikatny zapach na klatce i przy wejściu do mieszkania, jeśli czekasz na potencjalnych kupców.
 2. W kolejnym kroku dokładnie posprzątaj i uporządkuj nieruchomość.
 3. Zacznij od usunięcia niepotrzebnych rzeczy, mebli, ubrań, zabawek. Jeżeli nie będziesz z nich korzystać, możesz je oddać w ramach obiegu rzeczy np. do PCK lub do każdej innej instytucji. Jest to często niedoceniany etap, ale naszym zdaniem najważniejszym. Potencjalny kupiec powinien czuć się dobrze i komfortowo. Dzięki dokładnemu sprzątaniu i usunięciu zbędnych przedmiotów (sentymenty odkładamy na bok), Twoje mieszkanie będzie wyglądać czysto i przestronnie. Postaw się w sytuacji klienta – czy byłbyś zainteresowany zagraconym i brudnym mieszkaniem? Być może, ale za dużo niższą cenę.
 4. Sprawdzonym sposobem na odświeżenie mieszkania i jego optyczne powiększenie jest pomalowanie ścian na jasne kolory. Zawsze sprawdza się neutralna klasyka, tj. biel, jasny beż, odcienie szarości, czy jasne brązy. Klasyka zawsze jest w cenie i na pewno spodoba się potencjalnym kupcom. Na pomalowanych ścianach nie wieszaj obrazów (chyba że masz Kossaka lub Fridę Kahlo w domu), plakatów i dziwnych ozdób. Pamiętaj, że każdy z nas ma inny gust.
 5. Czyste okna są ważne, ponieważ to przez nie obserwujemy świat, który nas otacza. Z pewnością odwiedzający zwrócą na nieuwagę, na ich stan, szczelność i to z jakiego materiału są wykonane. Zlikwiduj też smugi na oknie, usuń kurz z parapetów i zdejmij ciężkie lub ciemne zasłony. Delikatna firanka lub zasłonka w neutralnym kolorze w zupełności wystarczy. A co z roślinami doniczkowymi? Są zawsze mile widziane, o ile nie zasłaniają widoku z okna i są zadbane.
 6. Temat okien mamy za sobą. Zajmijmy się teraz podłogami, które powinny być czyste i odkurzone. Dobierz specjalistyczne środki i nabłyszczacze, które będą odpowiednie do rodzaju podłogi (parkiet drewniany, deski, panele). Odkurz dokładnie podłogę, również w tych niewidocznych miejscach. Kłęby kurzu latające po całym domu, mogą wywołać kiepskie wrażenie. Usuń ciężkie wzorzyste dywany, dywaniki lub brudne baranki, które lata świetności mają już za sobą.
 7. Łazienka powinna lśnić czystością i delikatnie pachnieć. To jedno z najważniejszych pomieszczeń. Umyj i wyczyść płytki, kafelki, lustra i oczywiście całą armaturę sanitarną. Brud, grzyby, pleśń są absolutnie niedopuszczalne – podobnie jak kamień. Na szczęście bez problemu możesz kupić specjalne środki. Wymień nieestetyczne i kapiące krany. Połóż w eleganckiej mydelniczce pachnące mydło. Na koniec rozwieś czyste ręczniki.
 8. W kuchni postaw na porządek, czyste szafki i minimalizm. Talerze, sztućce należy schować, a na blatach nie powinno nic leżeć – ewentualnie elegancka patera ze świeżymi owocami.Ściągnij z lodówki obrazki i magnesy przypominające wakacje z Jastarni.Umyj blaty, szafki, wyrzuć niepotrzebne rzeczy w tym przeterminowane jedzenie.Zainwestuj w estetyczne i ładne opakowania, w których będziesz przechowywać przyprawy, kawę, ryż, makaron itd.
 9. Usuń wszystkie usterki tj. zepsute klamki, lampy, zwisające kable, czy kapiące krany. Wymień żarówki, nasmaruj skrzypiące zawiasy itd. Ważne jest to, żeby użytkowanie mieszkania było przyjemne i komfortowe w użytkowaniu. Pamiętaj, że usterki robią złe wrażenie. Koszty naprawy usterek są niewielkie, a dają duży efekt.
 10. W sypialni zadbaj o nieskazitelną czystość. Pościel musi być czysta i pachnąca w ładnym kolorze. Przydadzą się ozdobne poduszki i ciekawa kapa. Nocne szafki i ciekawe lampki do czytania na pewno zrobią dobre wrażenie. W pokoju dla dzieci poukładaj lub pochowaj zabawki. Na łóżku możesz zostawić jedną, dwie ładne, czyste maskotki.
 11. Odpersonalizuj mieszkanie, chowając wszystkie osobiste pamiątki, tj. nagrody, medale, dyplomy, plakaty. Mieszkanie do sprzedaży powinno mieć neutralny styl i charakter. Postaw na dodatki, które dodadzą pomieszczeniom charakteru i ocieplą wnętrze. Pachnące świece, świeże kwiaty, ozdobne poduszki to zawsze dobry pomysł. Wyeksponuj biblioteczkę, w której ułożysz książki z estetyczne grzbietami.
 12. Usuń niemiłe zapachy, które mogą poczuć potencjalni klienci podczas prezentacji. Najczęściej pochodzą one z kuchni, niemytych naczyń czy brudnej łazienki. Dokładnie wywietrz mieszkanie, a nawet pomyśl o ozonowaniu. Zainwestuj w delikatne i subtelne zapachy w aerozolu.
 13. Zadbaj o przyjemną atmosferę i klimat. Bardzo pomoże Ci właściwe oświetlenie mieszkania lub domu. Postaw na przyjemne i ciepłe światło, ponieważ ostre i zimne wydobywa wady mieszkania i nie jest klimatyczne. Przyjemnej atmosferze sprzyjają również zapachy, np. świeżych kwiatów, kawy w kuchni czy olejku eterycznego. W tle może lecieć cicha i spokojna muzyka.

Kilka słów o home staging

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży w celu podniesienia jego wartości nazywa się profesjonalnie home stagingiem. Home staging to proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu poprzez wyeksponowanie jej zalet i poprawę wyglądu. Celem home staging-u jest stworzenie atrakcyjnego i przyjemnego miejsca, które zachęci kupujących do podjęcia decyzji o zakupie lub najmie.

Home staging można zlecić profesjonalnym stylistom wnętrz, którzy mają wiedzę i umiejętności potrzebne do ciekawej i przyjemnej prezentacji nieruchomości. Wiąże się to z pewnymi kosztami, ale wielu właścicieli nieruchomości uważa, że home staging przynosi korzyści w postaci szybszej sprzedaży w lepszej cenie.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.