Jakie dokumenty przy sprzedaży mieszkania są wymagane?

Utworzono :
17 września 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Sprzedaż mieszkania to dość trudny i czasochłonny proces. Jeżeli podjąłeś decyzję o sprzedaży swojej nieruchomości, to powinieneś dobrze się przygotować. Specjaliści z biura skupu nieruchomości przygotowali artykuł, z którego dowiesz się, jak wygląda sprzedaż mieszkania krok po kroku, jakie dokumenty będą Ci potrzebne oraz w jaki sposób sprzedać swoje mieszkanie szybko i bezpiecznie. Po przeczytanie artykułu będziesz pewny jakie dokumenty przy sprzedaży mieszkania są potrzebne.

Nasze biuro to nowoczesna firma, która profesjonalnie zajmuje się skupem nieruchomości. Chętnie dzielimy się ze swoimi klientami wiedzą i doświadczeniem. Z nami sprzedasz swoje mieszkanie bez zbędnych formalności. Dowiedz się wszystkiego o sprzedaży nieruchomości.

dokumenty przy sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania – podstawowe informacje

Decyzja o sprzedaży mieszkania powinna iść w parze z gruntowną analizą i zebraniem niezbędnych informacji. Przygotuj się dobrze do procesu sprzedaży i do transakcji. W ten sposób zabezpieczysz swoje interesy i sprzedasz mieszkanie w dobrej cenie.

Potencjalni kupcy na pewno będą pytać o stan prawny lokalu i będą chcieli mieć wgląd w niektóre dokumenty. Dokumenty są również potrzebne do zawarcia umowy kupna – sprzedaży. Pamiętaj o tym, że wielu kupców korzysta z kredytu hipotecznego. Banki do podjęcia decyzji kredytowej wymagają dokumentów związanych z nieruchomością. W takiej sytuacji będziesz zobowiązany je przekazać.

Jednym z najważniejszych elementów sprzedaży lokalu jest jego cena. W tym celu warto przeanalizować ceny ofertowe podobnych mieszkań w okolicy. Pamiętaj, żeby zostawić pewien obszar do negocjacji.

Jeżeli zdecydowałeś się na sprzedaż mieszkania na własną rękę, to konieczne będzie przygotowanie oferty. Oferta sprzedażowa powinna zawierać najważniejsze informacje o nieruchomości oraz zdjęcia.

Przygotuj swoje mieszkanie zarówno do sesji zdjęciowej, jak i do prezentacji. Twoja nieruchomość powinna wywrzeć na potencjalnych kupcach dobre wrażenie, być czysta i estetyczna. W tym celu usuń drobne usterki i posprzątaj swoje mieszkanie.

Sprzedaż mieszkania – jakie dokumenty są potrzebne

Do sfinalizowania transakcji i podpisania umowy kupna-sprzedaż potrzebnych jest kilka ważnych dokumentów. Przygotowaliśmy listę dokumentów, które będą niezbędne w trakcie podpisywania umowy u notariusza. Są to:

 • Dokumenty potwierdzające, że jesteś właścicielem nieruchomości. Są to np. akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości, umowa darowizny, czy prawomocne orzeczenie sądu o nabyciu spadku.
 • Odpis z księgi wieczystej.
 • Zaświadczenie o wymeldowaniu właścicieli i lokatorów lub oświadczenie o terminie dokonania takiego wymeldowania,
 • Zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości w opłatach.
 • Zaświadczenie ze spółdzielni, gdy sprzedajesz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Formalności i dokumenty przy sprzedaży mieszkania z hipoteką

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest jak najbardziej możliwa. Takie transakcje zdarzają się na rynku dość często i są czymś zupełnie normalnym. Jednak należy pamiętać o pewnych formalnościach. Przede wszystkim poinformuj osoby zainteresowane kupnem, że mieszkanie ma wpisaną hipotekę na rzecz banku do księgi wieczystej. Natomiast przed samym zawarciem umowy należy poinformować bank o sprzedaży nieruchomości i zdobyć dwa ważne dokumenty. Są to:

 • zaświadczenie o wysokości zadłużenia
 • promesę banku o wykreśleniu hipoteki po spłacie zadłużenia.  

W akcie notarialnym musi znaleźć się informacja o kwotach, które kupiec powinien wpłacić na konto banku i na konto należące do Ciebie. 

jak sprzedać szybko mieszkanie

Umowa sprzedaży mieszkania u notariusza

Umowa sprzedaży mieszkania musi mieć obowiązkowo formę aktu notarialnego. Notariusz jest odpowiedzialny za przygotowanie umowy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Powinien również zadbać o bezpieczeństwo jednej i drugiej strony umowy. W akcie notarialnym powinny znaleźć się dane sprzedającego i kupującego, precyzyjny opis sprzedawanej nieruchomości, cena oraz sposób rozliczenia transakcji.

Dla bezpieczeństwa sprzedającego w akcie notarialnym warto zawrzeć klauzulę o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 § 1 KPC. Klauzula przyda się w sytuacji, gdy nabywca nie uiści zapłaty w wyznaczonym terminie.

Podatek od sprzedaży nieruchomości w 2023 roku

W przypadku sprzedaży nieruchomości w niektórych sytuacjach konieczne będzie odprowadzenie podatku dochodowego w wysokości 19%. Sprawdźmy, kiedy będziesz zwolniony z podatku, a kiedy będziesz musiał go zapłacić.

 • Podatek zapłacisz, gdy sprzedasz mieszkanie przed upływem pięciu lat od momentu jego nabycia. Podstawą obliczenia podatku dochodowego jest uzyskany dochód już po odliczeniu wszystkich kosztów. Są to np. koszty notarialne, czy też koszty pośrednika. Podatku nie zapłacisz, gdy od momentu zakupu nieruchomości minęło 5 lat.
 • Podatku nie zapłacisz również w sytuacji, gdy całą kwotę pozyskaną ze sprzedaży mieszkania, przeznaczysz na realizację swoich celów mieszkaniowych. Masz na to aż 3 lata, licząc od dnia podpisania umowy.
 • Nie zapłacisz podatku dochodowego, gdy sprzedaż nie przyniesie Ci żadnego zysku. Przykład to sprzedaż mieszkanie w cenie zakupu lub niższej.

Dowiedz się, jakie są wszystkie formalności po sprzedaży mieszkania.

Sprzedaż mieszkania krok po kroku

Sprzedaż mieszkania zajmuje dużo czasu i wiąże się koniecznością podjęcia konkretnych działań. Uporządkujmy zatem cały proces sprzedaży nieruchomości i sprawdźmy, co należy zrobić krok po kroku:

 • Skompletowanie potrzebnych dokumentów,
 • Przygotowanie mieszkania do sprzedaży,
 • Ustalenie ceny sprzedaży nieruchomości,
 • Umieszczenie ogłoszenia na popularnych serwisach,
 • Prezentacja mieszkanie, umawianie się z potencjalnymi kupcami
 • Podpisanie przedwstępnej umowy kupna mieszkania, jeśli to konieczne,  
 • Podpisanie aktu notarialnego u notariusza,
 • Rozliczenie z kupującym,
 • Przekazanie mieszkania nabywcy,
 • Rozliczenie podatku od sprzedaży mieszkania.

Sprzedaż mieszkania – jak sprzedać mieszkanie szybko i bezpiecznie?

Chcesz sprzedać mieszkanie szybko i bezpiecznie? Nie jest to łatwe zadanie. Możesz zlecić sprzedaż do biura nieruchomości, ale i tak nie otrzymasz gwarancji, że agent szybko znajdzie kupca. Co więcej, będziesz musiał zapłacić niemałą prowizję dla biura nieruchomości.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Zapraszamy do profesjonalnego biura skupu nieruchomości. Kupujemy mieszkania od ręki i płacimy gotówką. Sprzedaż trwa zazwyczaj kilka dni, a transakcja jest w pełni bezpieczna. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów i nie musisz płacić nam prowizji. Dowiedz się, dlaczego warto współpracować ze skupem nieruchomości.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.