Czy komornik może zająć mieszkanie?

Utworzono :
12 września 2022
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Egzekucja komornicza jest bez wątpienia bardzo stresującym przeżyciem. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o naszą nieruchomość, z którą jesteśmy związani sentymentalnie. Czy komornik może zająć mieszkanie, kiedy komornik może zająć mieszkanie oraz jak ewentualnie bronić się przed tym? W tym artykule wyjaśniamy.

Za jakie długi komornik może zająć mieszkanie?

Komornik sądowy sprawując funkcję urzędnika państwowego ma prawo zająć własność dłużnika, między innymi nieruchomości. Komornik sądowy może egzekwować należności również w inny sposób, poprzez egzekucję z ruchomości, z wypłaty, świadczeń emerytalno-rentowych, konta bankowego i innych wierzytelności. W takim razie kiedy komornik może zająć mieszkanie? W przypadku zobowiązań, które są wyższej wartości, a zajęcie wypłaty lub konta bankowego nie przyniosło skutku w zaspokojeniu wierzycieli. Dzieje się tak również w przypadku braku spłaty kredytu hipotecznego lub innego kredytu/pożyczki, które byłyby zabezpieczone hipotecznie.

Kiedy komornik może zająć mieszkanie?

To wierzyciel wybiera sposób egzekucji. Jednak wedle prawa, komornik zastosuje sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika. Zatem jeśli we wniosku wierzyciela, wskaże on kilka sposobów egzekucji (np. egzekucja z nieruchomości, z wynagrodzenia i z ruchomości), komornik wybierze ten, który spowoduje najmniejsze szkody dla dłużnika. Jeśli np. egzekucja z ruchomości wystarczy na całkowite zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może zażądać wstrzymania egzekucji komorniczej z pozostałego majątku.

Fakt, kiedy komornik może zająć mieszkanie, a kiedy inny składnik majątkowy zależy wyłącznie od woli wierzyciela. To sprawia, że nawet za nasze nieduże zadłużenie może toczyć się egzekucja z naszego mieszkania. Prawo reguluje tę kwestię i stwierdza, aby rozpocząć egzekucję z nieruchomości dług musi wynosić co najmniej 5% wartości nieruchomości, nie licząc odsetek i kosztów egzekucyjnych. Jeżeli Twoje zadłużenie nie przekracza tej kwoty, możesz być spokojny o swój dom, komornik rozpocznie egzekucję z innych składników Twojego majątku.

Czy komornik może zająć mieszkanie- jak wygląda egzekucja z nieruchomości?

Komornik rozpoczyna swoje czynności po otrzymaniu wniosku o egzekucję złożonego przez wierzyciela. Aby wierzyciel mógł złożyć taki wniosek, potrzebuje najpierw otrzymać tytuł wykonawczy z sądu- jest to tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. Dopiero wtedy komornik może rozpocząć egzekucję , która wygląda tak:

  • Dokonywany jest opis i oszacowanie mieszkania
  • Organizowana jest licytacja mieszkania
  • Mieszkanie zostaje sprzedane w drodze licytacji

Licytacja komornicza mieszkania jest dla dłużnika bardzo niekorzystna, ponieważ mieszkanie może zostać sprzedane nawet za 50% wartości.

Kiedy komornik zajmuje nieruchomość, dłużnik zostaje wezwany do spłaty swoich zobowiązań. Mamy wtedy 2 tygodnie na uregulowanie należności wierzycielowi, a w między czasie komornik składa wniosek do sądu o wpis do księgi wieczystej naszego mieszkania, gdzie znajdzie się informacja o rozpoczętej egzekucji. Przez ten wpis możemy mieć trudność ze sprzedażą naszego mieszkania, jednak istnieją firmy takie jak nasza, które zajmują się odkupowaniem mieszkań, również zadłużonych i zajętych przez komornika.

Co zrobić gdy komornik chce zlicytować mieszkanie?

komornik może zająć mieszkanie

Kiedy komornik zajmuje mieszkanie, to nasze ostatnie chwile na spłatę długu wierzycielowi. W przeciwnym wypadku będziemy musieli liczyć się z utratą mieszkania. Licytacja komornicza jest dla dłużnika o tyle niekorzystna, że mieszkanie zostanie sprzedane dużo poniżej wartości rynkowej, co sprawia, że nie wszystkie nasze długi mogą zostać spłacone.

Jeżeli wiemy już, że nie uda nam się spłacić długu w ciągu 2 tygodni od zajęcia naszego mieszkania, możemy spróbować negocjacji z wierzycielem. Możemy ubiegać się o rozłożenie zobowiązania na raty, jednak wszystko zależy od dobrej woli wierzyciela. Najgorszą rzeczą jaką można w takiej sytuacji zrobić, to ignorowanie listów od komornika oraz brak podjętego działania.

Jak nie dopuścić do licytacji komorniczej?

Gdy mamy już pewność, że nie uda nam się spłacić zadłużenia i nasze mieszkanie będzie licytowane, możemy podjąć próbę sprzedaży tego mieszkania na własną rękę. Na wolnym rynku prawdopodobnie nie będzie to możliwe, ponieważ ludzie się boją zadłużonych mieszkań, jednak nasza firma, która jest skupem nieruchomości, bez problemu może od Państwa taką nieruchomość odkupić.

Czemu licytacja komornicza jest niekorzystna dla dłużnika?

Już na etapie wyceny nasze mieszkanie zostanie oszacowane na około 90% realnej wartości. Do tego 10% z uzyskanej kwoty zostanie przekazane komornikowi, jako jego wynagrodzenie. Do tego dochodzą koszty egzekucji, które również zostaną opłacone z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży naszego mieszkania. Cena wywoławcza na licytacji wyniesie ¾ ceny oszacowania, więc realnie nasze mieszkanie może zostać sprzedane nawet za 50% wartości.

Jeżeli masz zadłużone mieszkanie i chcesz uniknąć licytacji skontaktuj się z nami!

Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu: https://odkupimymieszkanie.com/blog/

O prawach komornika możesz przeczytać na: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000771/U/D20180771Lj.pdf

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.