Spadek to zawsze dobra okazja do wzbogacenia się. Zdarza się jednak, że spadkodawca pozostawia po sobie wysokie zadłużenie, które może obciążyć spadkobierców. Spadek z długami to jednak nie taki poważny problem, jak wielu osobom się wydaje. Dalej można na takim spadku zarobić i to niemało. W tym artykule wyjaśnimy, co zrobić, gdy bliska osoba pozostawiła po sobie długi i jak na tym się wzbogacić.
Śmierć członka rodziny to trudny czas dla wszystkich jego krewnych. Dla wielu osób jest jeszcze trudniejszy, gdy dowiadują się, że ich bliski zostawił po sobie długi. Niespłacony kredyt hipoteczny czy zaciągnięta chwilówka mogą wydawać się dużym problemem, jednak nie zawsze są. Nawet na spadku z wysokim zadłużeniem spadkobierca może zarobić. Jak sprawdzić, czy w spadku są zobowiązania? Czy można się go zrzec? Czy warto zrzec się spadku? Jak to zrobić? Na wszystkie nurtujące pytania odpowiemy poniżej.
Do podziału majątku zmarłego jedyną drogą jest przeprowadzenie postępowania sądowego. Nawet jeżeli brat, rodzice czy inni krewni pozostawili długi, możesz świadomie je przyjąć i kontaktując się z naszą firmą zyskać na tym. Udzielimy Ci bezpłatnej porady co zrobić w takiej sytuacji. Jeżeli nie chcesz przyjmować zadłużonego spadku, możesz go zawsze odrzucić. Zanim jednak to zrobisz, radzimy się zastanowić, ponieważ możesz w ten sposób pozbawić się przyzwoitego zarobku.
Jak sprawdzić, czy spadek jest zadłużony?
Nie zawsze mamy świadomość czy nasz bliski był zadłużony. Mało kto zna dokładną sytuację finansową swoich bliskich, tym bardziej jeżeli nie mamy z rodziną codziennego kontaktu.
Jak więc sprawdzić, czy spadkodawca był zadłużony?
Na początku najlepiej przejrzeć rzeczy osobiste zmarłego. Sprawdzić czy w dokumentach nie znajdziemy żadnych potwierdzeń zaciągniętych pożyczek. Warto sprawdzić skrzynkę pocztową, ponieważ wierzyciele zazwyczaj listownie upominają się o swoje należności. Dobrym pomysłem będzie również udanie się do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty, dostawców prądu, gazu, wody oraz o bezpośrednie zapytanie czy nie istnieje zadłużenie.
Kolejnym krokiem powinno być zbadanie księgi wieczystej. Jeżeli znasz numer księgi wieczystej nieruchomości Twojego spadkodawcy, możesz wiele się dowiedzieć wpisując jej numer na stronie: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do Jeżeli komornik prowadził wobec zmarłego jakieś postępowanie, będzie ono widoczne w III dziale księgi wieczystej. Również w dziale IV mogą być widoczne kredyty zaciągnięte przez Twojego bliskiego.
Samodzielne ustalenie czy spadek jest zadłużony nie zawsze jest proste. Możemy mieć z tym problem w sytuacji, gdy nie znamy numeru księgi wieczystej, a zmarły nie pozostawił po sobie żadnych dokumentów. W takiej sytuacji, gdy nie wiemy co dokładnie wchodzi w skład masy spadkowej, najlepszą opcją będzie złożenie wniosku w sądzie o wykonanie spisu inwentarza po zmarłym. Spis inwentarza dokładnie opisuje co wchodzi w skład spadku.
Spis inwentarza wykonuje komornik i będziemy musieli za to zapłacić, natomiast przynajmniej będziemy mieć pewność co możemy odziedziczyć. Może okazać się, że długi są wysokie i nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia. W takiej sytuacji warto zwrócić się do naszej firmy, która również skupuje zadłużone spadki, pod warunkiem, że w skład masy spadkowej wchodzi jakakolwiek nieruchomość lub udział w nieruchomości.
Kolejność dziedziczenia długów. Kto po kim je przejmuje?
Wszystko jest uregulowane przez prawo spadkowe. Biorąc pod uwagę obecne przepisy, spadkobierca ma 6 miesięcy od momentu uzyskania informacji o śmierci bliskiego na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Jeżeli nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, musi liczyć się z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli także z długami, ale do wysokości pozostawionego majątku. Taka sytuacja jest jak najbardziej dla spadkobiercy korzystna.
Jaka jest kolejność dziedziczenia? Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, to w częściach równych dziedziczą po nim współmałżonek oraz dzieci. Następnie są to wnuki zmarłego, w części dotyczącej dziecka spadkodawcy, czyli swojego rodzica. Jeżeli ustawowi spadkobiercy odrzucą spadek, mogą odziedziczyć go dalsi krewni. W sytuacji, gdy każdy z rodziny odrzuci spadek, wtedy przejmie go gmina.
Dziedziczenie odbywa się na drodze testamentowej lub ustawowej. Kolejność dziedziczenia ma znaczenie, jeśli zmarły nie pozostawił po sobie testamentu lub jeśli spadkobiercy nie zdecydują się na przyjęcie spadku.
Czy niepełnoletnie dziecko może odziedziczyć spadek z długami?
Osoby małoletnie zawsze dziedziczą z mocy prawa ewentualne długi w spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oczywiście istnieje możliwość, aby odrzucić spadek z długami w imieniu niepełnoletniego dziecka, jednak tak jak pisaliśmy wyżej, odrzucanie spadku z długami niekoniecznie jest rozsądną opcją, ponieważ istnieją osoby lub firmy, np. taka jak nasza, która chętnie odkupi taki spadek.
Spadek z długami- co robić?
Mamy 3 opcje:
- przyjęcie proste – przyjmujemy cały spadek, łącznie z długami;
- przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza –przyjmujemy z długami, ale tylko do wysokości majątku pozostawionego przez spadkodawcę;
- odrzucenie w całości.
Gdy zastanawiasz się co zrobić, nie wiesz czy powinieneś przyjąć spadek, nie wiesz czy dziedziczysz spadek z długami, to nasza firma oferuje bezpłatne konsultacje prawne. Zadbamy, abyś nie przyjął na siebie żadnych zobowiązań zmarłego, złożymy za Ciebie wszystkie wnioski, będziemy reprezentować Cię przed sądem lub notariuszem oraz odkupimy spadek, nawet zadłużony, abyś na nim dobrze zarobił.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
W dzisiejszych czasach najbardziej powszechną formą przyjęcia spadku jest właśnie przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza. W istocie nie musisz podejmować jakichkolwiek kroków prawnych, aby w ten sposób przyjąć spadek.
Jeśli ramach spadku są długi, będziesz za nie odpowiadać wyłącznie do wysokości odziedziczonego majątku, czyli Twój majątek osobisty będzie bezpieczny. Przyjęcie spadku w ten sposób wymagać będzie sporządzenia specjalnego wykazu przez spadkobiercę czy spisu inwentarza przez komornika, który będzie zawierał wszystkie informacje o każdym składniku wchodzącym w spadek, a także o wysokości długów.
Czy odrzucenie spadku uwolni nas od długów zmarłego?
Masz prawo odrzucić spadek. Pamiętaj jednak, że robiąc to odrzucasz nie tylko dług, ale również inne wartościowe składniki wchodzące w masę spadkową. Pozbawisz się wtedy dziedziczenia m.in. nieruchomości, pieniędzy, aktywów finansowych. W takiej sytuacji nic nie zyskasz na spadku, który jest dobrą i łatwą drogą do wzbogacenia się. Nasza firma odkupi Twój zadłużony spadek i pozwoli na tym zarobić, także możesz z nami się skontaktować.
Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na odrzucenie spadku, musisz złożyć specjalne oświadczenie potwierdzone notarialnie bądź w sądzie. Masz na to pół roku od momentu otwarcia spadku lub od momentu, kiedy uzyskałeś informację o śmierci spadkodawcy. Pamiętaj, że jeżeli odrzucisz spadek, nie będziesz mieć już możliwości wycofania swojej decyzji. Stanie się ona wiążąca, a do dziedziczenia spadku zostaną powołane kolejne osoby zgodnie z kolejnością założoną w Kodeksie cywilnym.
Czy można odziedziczyć same długi bez wartościowego majątku?
Jeżeli zmarły nie posiadał żadnego majątku, nieruchomości, a był wyłącznie zadłużony, wtedy odziedziczysz same długi. W takiej sytuacji faktycznie najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu odrzucenie spadku.
Spadek z długami – jak na tym zarobić?
Jeżeli jesteś spadkobiercą nieruchomości, ale w skład masy spadkowej wchodzą również długi, lub domniemasz, że mogą być długi, nie odrzucaj takiego spadku. Skontaktuj się z naszą firmą, chętnie odkupimy prawo do dziedziczenia takiego spadku lub pomożemy Ci zorientować się ile wynosi zadłużenie, negocjować z wierzycielami oraz spłacić zadłużenie.
Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu: https://odkupimymieszkanie.com/blog/