Najemca nie płaci czynszu- co zrobić?

Utworzono :
22 lipca 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Masz problem z najemcą?

Wynajem mieszkania może być dobrym sposobem na osiągnięcie dochodu pasywnego. Mając puste mieszkanie, otrzymane np. w spadku, świetnym pomysłem będzie je wynająć. Nie tylko pokryje to nasze koszty związane z opłatami do spółdzielni lub wspólnoty, ale również pozwoli nam generować dodatkowy dochód. Niestety, w teorii wynajem mieszkania jest bardzo kuszący, w praktyce wiąże się z dużym ryzykiem. W sytuacji, gdy najemca przestanie nam płacić może być ciężko nam pozbyć się takiej osoby z własnej nieruchomości. Prawo w Polsce faworyzuje najemców i zapewnia im większą ochronę niż właścicielom mieszkań. W tym artykule odpowiemy na pytanie co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu.

Najemca nie płaci czynszu- przepisy w Polsce

Chociaż mogłoby się wydawać, że właściciel nieruchomości ma prawo wyrzucić lokatora, który nie reguluje opłat za czynsz, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Najemca lokalu może opóźniać się z płatnościami, a wynajmujący nie posiada prawa do natychmiastowego wyeksmitowania go. Najpierw wynajmujący musi pisemnie wzywać najemcę do opłaty zaległego czynszu oraz opuszczenia mieszkania. Dopiero później może skutecznie wypowiedzieć umowę najmu. Ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu formy pisemnej!

Po skutecznym wypowiedzeniu umowy najmu, możemy skierować sprawę do sądu o eksmisję. Niestety w Polsce sprawy eksmisyjne ciągną się latami. Uzyskanie wyroku eksmisyjnego to nie koniec naszych zmartwień. W Polsce nie ma eksmisji na bruk, w związku z czym będziemy musieli czekać kolejne lata, aż nasz nieuczciwy lokator dostanie zastępczy lokal od gminy, do którego zostanie eksmitowany. Należy pamiętać, że przez ten czas, w którym najemca zamieszkuje nasz lokal, to my musimy ponosić opłaty do spółdzielni/wspólnoty oraz za prąd i gaz, pomimo tego, że lokator nam nie płaci. W przeciwnym razie będziemy sami się zadłużać.

Więcej o eksmisji pisaliśmy tutaj: https://odkupimymieszkanie.com/wyrok-o-eksmisje-w-2022/

Najemca nie płaci czynszu- jakie prawa ma właściciel

Jakie ma prawa właściciel, który trafił na niepłacącego najemcę? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nie możemy siłą wyrzucić lokatora, ani bez jego zgody wejść do mieszkania. Grozi za to odpowiedzialność karna pod zarzutem zakłócania miru domowego. Na nic zda się także wezwanie policji, gdyż policja bez wyroku sądu nie podejmie się żadnych działań.

Jedyną osobą wykonującą eksmisje jest komornik, jednak do niego możemy się zwrócić dopiero po otrzymaniu prawomocnego wyroku o eksmisję. Przed tym nikt, nawet my jako właściciele, nie możemy podjąć działania zmierzającego do usunięcia lokatorów z mieszkania. Przepisy te są uregulowane w ustawie o ochronie praw lokatorów: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20010710733.

Jak się zabezpieczyć przed niepłacącym najemcą?

Istnieją sposoby, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko trafienia na nieuczciwego najemcę. W pierwszej kolejności należy zweryfikować najemcę poprzez sprawdzenie jego dochodów oraz czy nie widnieje w rejestrach osób zadłużonych. Po drugie, możemy podpisać umowę najmu okazjonalnego. Co prawda musimy wtedy udać się do notariusza i ponieść dodatkowe koszty. To jednak pozwoli nam na szybszą egzekucję komorniczą wobec lokatora. U notariusza lokator poddaje się dobrowolnie egzekucji co do wyprowadzki z lokalu, dzięki czemu ominiemy długi proces sądowy. Niestety w praktyce niewiele lokatorów może poddać się takiej egzekucji, gdyż trzeba wtedy wskazać lokal, do którego można się wyprowadzić. Osoby wynajmujące mieszkanie z reguły nie mają innej nieruchomości, w której mogłyby zamieszkać.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem- sposób na pozbycie się problemu?

Jeżeli nie chcesz wchodzić w wieloletnią batalię sądową z nieuczciwym lokatorem możesz rozważyć sprzedaż swojego mieszkania do skupu nieruchomości, takiego jak nasz. Na wolnym rynku żaden klient nie zdecyduje się na odkupienie mieszkania z takim problemem, jednak tu z pomocą przychodzi nasza firma, specjalizująca się w trudnych, nieruchomościowych przypadkach.

Może również zdarzyć się sytuacja, w której przez nieuczciwego najemcę zaczniesz popadać w długi. Przez brak płatności czynszów może nie stać Cię na spłatę kredytu lub regulowanie opłat do spółdzielni. W takiej sytuacji dobrze jest podjąć szybkie działanie, aby nie popadać w spiralę zadłużenia. Skontaktuj się z nami, a pomożemy rozwiązać Ci problem. Możemy doradzić co robić w Twojej sytuacji, odkupić Twoje mieszkanie lub udzielić bezpłatnej porady prawnej.

1 Comment

  1. […] Sprawdź, co zrobić, gdy najemca nie płaci czynszu. […]

    Reply

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.