Otrzymałeś wraz z rodziną w spadku mieszkanie? Jeden ze spadkobierców nie chce sprzedać mieszkania? Możesz mieć problem ze spieniężeniem takiej nieruchomości, gdyż każdy współwłaściciel musiałby być jednomyślny co do sprzedaży i kwoty jakiej oczekuje. Może zdarzyć się również sytuacja, w której niektórzy współudziałowcy w ogóle nie są chętni do sprzedaży swoich udziałów, a Tobie zależy na zdobyciu gotówki. W tym artykule odpowiemy jak sobie radzić w takiej sytuacji, jakie masz prawa jako udziałowiec nieruchomości oraz jakie masz do wyboru rozwiązania.
Jeden ze spadkobierców nie chce sprzedać mieszkania- obowiązki każdego współwłaściciela
Zacznijmy od tego, że otrzymując udział w nieruchomości w spadku masz pewne obowiązki jako współwłaściciel. Przede wszystkim jesteś zobowiązany do opłacania czynszu do spółdzielni/wspólnoty w odpowiedniej proporcji do wysokości Twojego udziału. Dla przykładu, jeżeli odziedziczyłeś 1/2 mieszkania, a czynsz wynosi 1000 zł to jesteś zobowiązany do opłacania 500 zł.
Inaczej sytuacja się ma w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, gdzie każdy udziałowiec odpowiada solidarnie za czynsz. W takiej sytuacji, gdy reszta współudziałowców przestanie płacić czynsz, będziesz musiał płacić całość, nawet jeżeli sam nie będziesz w mieszkaniu mieszkać. W przeciwnym razie możesz się zacząć zadłużać.
Pamiętaj również o podatku od nieruchomości, który również udziałowcy opłacają solidarnie.
Sądowe zniesienie współwłasności
Kiedy uznasz, że nie jesteś w stanie polubownie porozumieć się z resztą udziałowców możesz wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności. Wtedy w sądzie zdecydujecie, czy któryś ze współwłaścicieli spłaci resztę czy całe mieszkanie zostanie zlicytowane. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wiąże się z kosztami oraz zajmuje bardzo dużo czasu.
Jak to wygląda w praktyce? Przede wszystkim będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Takie sprawy ciągną się latami, a gdy udziałowcy dalej w sądzie nie są ze sobą zgodni to sprawa wydłuży się o kolejne kilka lat. Należy również pamiętać o kosztach. W sądzie powinien reprezentować nas adwokat, aby pilnował dobra naszych interesów. Dopóki nie zniesiemy współwłasności musimy opłacać również czynsz. Przez kilka lat może uzbierać się tyle kosztów, że nic na naszym udziale nie zarobimy.
Czy mogę sprzedać swój udział bez zgody innych spadkobierców?
Kiedy nie jesteś w stanie dogadać się z resztą spadkobierców, a zależy Ci na sprzedaży swoich udziałów możesz to zrobić. To najszybsza droga na otrzymanie gotówki i uwolnienie się od kosztów związanych z nieruchomością.
Co prawda mało kto jest zainteresowany kupnem udziału w nieruchomości. Istnieją jednak firmy, takie jak nasza, który skupują wszelkie udziały w nieruchomościach. Odezwij się do nas, a zaproponujemy Ci ofertę kupna Twoich udziałów. Czekamy na Twój kontakt!