Spis treści
Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Sprzedaż mieszkania z hipoteką – krok po kroku
1. Sprawdź warunki wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego
W niektórych sytuacjach bank może pobrać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego:
- Kredyt z oprocentowaniem zmiennym - zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym kredytodawca może pobrać prowizję tylko przez pierwsze trzy lata umowy.
- Jeśli spłacasz kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym, bank może wymagać od Ciebie zapłaty prowizji przez cały okres jej obowiązywania.
2. Wycena nieruchomości
3. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży
Nie ma sensu inwestować w drogi remont nieruchomości przed jej sprzedażą. Mieszkanie powinno być jednak dokładnie posprzątane, a drobne usterki usunięte. Jeżeli chcesz wywrzeć dobre wrażenie na kupujących oraz zrobić ładne, profesjonalne zdjęcia, to kieruj się zasadami home stagingu.
4. Przygotowanie potrzebnych dokumentów
Do podpisania umowy kupna-sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego potrzebujesz wielu dokumentów. Sprawdź listę, jaką przygotowaliśmy i rozpocznij kompletowanie dokumentów. Potrzebny Ci będzie:
- Dokument potwierdzający Twoje prawo do nieruchomości. Może to być umowa kupna, darowizna, poświadczenie nabycia spadku. Informację o tym, komu przysługuje prawo własności, znajduje się w dziale II księgi wieczystej.
- Numer księgi wieczystej, który jest potrzebny do podpisania umowy. Treść KW można znaleźć na stronie ekw.ms.gov.pl.
- Promesa wydana przez bank o zgodzie na wykreślenie hipoteki i z informacją o aktualnym saldzie zadłużenia.
- Zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o tym, że nie zalegasz z opłatami za czynsz.
- Dokument z urzędu miasta lub gminy, potwierdzający, że w mieszkaniu nie ma zameldowanych lokatorów.
- Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach za wieczyste użytkowanie gruntu oraz podatku od nieruchomości.
- Świadectwo charakterystyki energetycznej.
5. Podpisanie umowy u notariusza
Może się jednak zdarzyć, że kupujący musi złożyć wniosek o kredyt hipoteczny i czekać na decyzję banku. Przesunie to całą transakcję o kilka miesięcy. Dlatego warto podpisać umowę przedwstępną, która będzie zawierać informacje o cenie sprzedaży oraz terminie podpisania umowy przyrzeczonej.
6. Spłata kredytu w banku
7. Dostarczenie listu mazalnego
8. Kwestie podatkowe i inne opłaty
Jest jednak wyjście z tej sytuacji, ponieważ masz szansę na skorzystanie z tzw. ulgi mieszkaniowej, jeśli pieniądze ze sprzedaży nieruchomości przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe w ciągu kolejnych 3 lat. Warto wiedzieć, że spłata kredytu hipotecznego jest również uznawana przez ustawodawcę za cel mieszkaniowy.
Z kolei kupiec powinien pamiętać od podatku od czynności cywilnoprawnych, ale jeśli kupuje swoje pierwsze mieszkanie, to będzie zwolniony z tego obowiązku.
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym do biura skupu nieruchomości
Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym, choć niewiele różni się od typowej transakcji, może stanowić duże wyzwanie. Klienci wykazują dość często niechęć wobec zadłużonych mieszkań.
- Szybkość transakcji
- Bezpłatna wycena
Nasza wycena jest bezpłatna i niezobowiązująca, co pozwala sprzedającemu poznać wartość nieruchomości i zdecydować, czy chce skorzystać z oferty.
- Wsparcie w formalnościach
- Pewność transakcji