Sprzedaż mieszkania w 2022- wszystko co musisz wiedzieć

Utworzono :
1 września 2022
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Zamierzasz sprzedać mieszkanie? To nie zawsze łatwa sprawa, natomiast po tym artykule powinieneś sobie spokojnie poradzić. Zanim wystawisz ogłoszenie, dowiedz się z czym to się wiąże i jakie formalności Cię czekają. Pozwoli Ci to uniknąć problemów oraz narażenia się na niepotrzebne koszty.

Od czego zacząć sprzedając mieszkanie?

Każdemu planującemu sprzedaż mieszkania zależy na czasie oraz bezpiecznej transakcji. Aby rzeczywiście tak się stało, należy do całego procesu sprzedaży nieruchomości odpowiednio się przygotować. Co zatem zrobić na samym początku?

Przede wszystkim należy sprawdzić dokładnie stan prawny lokalu i zebrać wszystkie dokumenty, jakie będą konieczne przy podpisywaniu umowy. Lepiej to zrobić przed umieszczeniem ogłoszenia o sprzedaży, aby potem uniknąć problemów z ewentualnymi niejasnościami w papierach.

Trzeba pamiętać, iż wiele osób w Polsce posiłkuje się kredytem hipotecznym, a do tego są potrzebne kompletne dokumenty oraz jasny stan prawny nieruchomości. Przed wystawieniem ogłoszenia należy również się zastanowić nad ceną, adekwatną do stanu naszej nieruchomości.

Nasza oferta powinna być przejrzysta, posiadać dokładny opis z informacjami zachęcającymi potencjalnego kupca. Nie jest tajemnicą fakt, że ludzie najczęściej kupują oczami, dlatego najważniejszą kwestią będą ładne zdjęcia, które w 100% ukażą potencjał naszego mieszkania.

Można również zastanowić się nad powierzeniem tego zadania pośrednikowi, natomiast nie rekomendujemy tego rozwiązania. Pośrednicy nieruchomości pobierają niemałe prowizje od sprzedaży, a często nie mają wiedzy prawniczej, która w jakikolwiek sposób nas chroniła i zapewniła bezpieczną transakcję.

sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania w 2022- jakie dokumenty powinniśmy przygotować?

Przede wszystkim musisz wiedzieć jakie dokumenty przygotować do okazania w kancelarii notarialnej. Bez tego niemożliwym będzie zawarcie umowy sprzedaży mieszkania. Wymagane dokumenty to:

– akt własności nieruchomości – może nim być np. notarialnie zawarta umowa kupna mieszkania, umowa darowizny, czy prawomocne orzeczenie sądu o nabyciu spadku,

-odpis z księgi wieczystej,

-zaświadczenie o wymeldowaniu właścicieli i lokatorów lub oświadczenie o terminie dokonania takiego wymeldowania,

-zaświadczenie o braku zaległości wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Przy sprzedaży mieszkania nabytego w spadku potrzebne będzie również zaświadczenie z urzędu skarbowego.

Przy sprzedaży mieszkania spółdzielczo własnościowego potrzebne będzie dodatkowe zaświadczenie ze spółdzielni.

Czy można sprzedać mieszkanie z hipoteką?

Tak, istnieje taka możliwość. Może nam zdarzyć się sytuacja, w której zawarliśmy umowę kredytową na zakup nieruchomości, a jeszcze kredytu nie spłaciliśmy i mimo to chcemy sprzedać nasze lokum. Jest to dość częsta sytuacja, w szczególności w dzisiejszych czasach rosnących stóp procentowych.

Aby sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką przede wszystkim trzeba będzie o tym poinformować bank oraz udać się do najbliższej placówki. Bank wystawi nam  dokument, w którym poinformuje ile zadłużenia pozostało do spłaty oraz o możliwości jednorazowej spłaty.

Bank powinien także wystawić tzw. promesę, czyli oświadczenie, że dokona wykreślenia z hipoteki w określonym terminie po uzyskaniu pełnej kwoty należności z tytułu kredytu. Bez uzyskania tych dokumentów mieszkanie z hipoteką będzie praktycznie nie do sprzedania.

A co w przypadku, gdy wysokość spłaty naszego kredytu jest większa niż wartość nieruchomości? Wtedy również istnieje możliwość sprzedaży mieszkania. Niemniej jednak jest to sytuacja bardziej skomplikowana. Jeżeli jednak zmagasz się z takim problemem, skontaktuj się z nami, a my zaoferujemy Ci bezpłatną pomoc w sprzedaży tego mieszkania.

Sprzedaż mieszkania – na co jeszcze uważać?

Większość osób zastanawia się, jak szybko i bezpiecznie sprzedać mieszkanie, ponieważ nie jest to wcale takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Z pewnością najtrudniejsze jest dopilnowanie wszystkich formalności oraz znalezienie uczciwego kupca.

Jeśli nie chcesz płacić prowizji od sprzedaży, możesz zająć się wszystkim samodzielnie. Pamiętaj jednak o wszystkich ważnych formalnościach i rozliczeniach, ponieważ ich niedpilnowanie może skutkować przykrymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi.

Dla większości z nas ważną rolę odgrywa również czas. Średni czas sprzedaży wynosi od 2 miesięcy do nawet 2 lat. Jeżeli to dla Ciebie za długo możesz zgłosić się do renomowanego skupu nieruchomości, takiego jak nasz. Z nami przeprowadzisz bezpieczną transakcję, nad którą czuwać będzie nasz dział prawny. Całą transakcję sfinalizujemy nawet w tydzień. Jeżeli jesteś zainteresowany wypełnij formularz na naszej stronie.

Jak sprzedać mieszkanie zadłużone lub ze skomplikowanym stanem prawnym?

Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie dopełnić wszystkich formalności. Na przykład nie mamy opłaconego czynszu od kilku miesięcy i nie otrzymamy zaświadczenia ze wspólnoty/spółdzielni o nie zaleganiu. Jeżeli będzie prowadzona komornicza egzekucja z naszej nieruchomości, będzie widniał wpis w księdze wieczystej. W takiej sytuacji sprzedaż na wolnym rynku będzie niemożliwa, ponieważ kupujący nie chcą ponosić żadnego ryzyka.

Jak wyjść z takiej sytuacji? Z pomocą przychodzi nasza firma, która specjalizuje się w takich sprawach. Nie jest dla nas problemem odkupienie zadłużonego mieszkania lub z niejasnym stanem prawnym. Jeżeli chcesz wiedzieć jak postępować w Twojej sytuacji, wejdź na naszego bloga: https://odkupimymieszkanie.com/blog/    Na blogu opisujemy wszystkie nietypowe sytuacje związane ze sprzedażą nieruchomości.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.