Ubezpieczenie nieruchomości w 2023 r.?

Utworzono :
7 października 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Jak wygląda ubezpieczenie nieruchomości w 2023 r.

Dom lub mieszkanie to bardzo ważna część naszego majątku. Dlatego warto zabezpieczyć się przed różnego rodzaju wypadkami, które mogą narazić nas na bardzo duże straty. Wykup odpowiedniego ubezpieczenia zapewni Ci i Twojej rodzinie rekompensatę finansową w przypadku nieszczęśliwego wypadku jak np. pożar czy zalanie. W ten sposób możesz uchronić nie tylko mieszkanie, ale również drogi sprzęt i inne przedmioty, które się w nim znajdują. Ubezpieczenie nieruchomości zapewni Ci też poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Ubezpieczenie nieruchomości w 2023 r.- wyjaśniamy na co zwrócić uwagę.

Warto zaznaczyć, że przy zakupie mieszkania lub domu na kredyt wykup polisy ubezpieczeniowej jest obowiązkowy.

Z artykułu przygotowanego przez specjalistów z dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości w 2023 r.

ubezpieczenie nieruchomości w 2023

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Niezależnie od tego, czy dopiero kupiłeś mieszkania, czy użytkujesz je od dłuższego czasu, to warto zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Podstawowa polisa, która jest wymagana przez banki, obejmuje:

 • Mury, czyli wszystkie elementy, które są stałe i nieruchome, jak ściany, izolacja czy elewacja.
 • Elementy stałe, czyli wszystkie przedmioty, które są przytwierdzone na stałe i do demontażu których potrzebne są właściwe narzędzia. Zaliczamy do nich schody, okna, drzwi, panele, płytki i meble w zabudowie.

Kolejna grupa, którą warto ubezpieczyć to ruchomości domowe, czyli sprzęt i przedmioty, które można wynieść bez konieczności demontażu. Są to sprzęt RTV/AGD, meble i akcesoria. Zazwyczaj ochrona ruchomości jest dodatkową opcją. Warto zatem dokładnie przeczytać polisę, żeby zweryfikować jej zakres.

Do podstawowego ubezpieczenia można dokupić dodatkowe opcje. Jedną z najczęściej wybieranych jest assistance, czyli możliwość uzyskania fachowej pomocy np. elektryka czy hydraulika.

Kolejne popularne rozwiązanie to polisa OC w życiu prywatnym. Wykupując polisę OC, zabezpieczysz się przed odpowiedzialnością finansową, gdy dokonasz nieumyślnej szkody u sąsiadów. Dobrym przykładem jest np. zalanie mieszkania poniżej.

polisa na mieszkanie

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Zanim wybierzesz ubezpieczenie mieszkania, przeanalizuj wszystkie możliwe ryzyka. Mieszkasz na parterze? Jesteś zagrożony powodzią i włamaniem z kradzieżą, a także atakami wandalizmu, jak wybicie szyby. Z kolei mieszkania na najwyższych piętrach są narażone na zerwanie dachu przez wichury. Dobrze przemyśl, przed jakimi zdarzeniami chcesz się zabezpieczyć. W przypadku mieszkania są to najczęściej:

 • Zalanie w przypadku pęknięcia rury, awarii sprzętu, np. pralki.
 • Szkody związane ze zjawiskami atmosferycznymi jak ulewne deszcze, wichury, huragany, gradobicie.
 • Przypadki wandalizmu, jak celowe wybicie szyb, zdewastowanie drzwi.
 • Kradzież z włamaniem.
 • Nieszczęśliwy wypadek spowodowany np. wybuchem gazu,
 • Różnego rodzaju awarie, np. instalacji elektrycznej.

Oferta ubezpieczeniowa mieszkania obejmuje nawet do 20 różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń. Możemy też wybrać ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (tzw. all risk). Pamiętajmy jednak, że w każdej polisie znajdują się wyłączenia, z którymi należy się zapoznać, żeby nie być niemiło zaskoczonym w przyszłości.

Czym jest dom w ubezpieczeniu nieruchomości?

Definicja domu w rozumieniu Towarzystwa Ubezpieczeniowego nie różni się zasadniczo od potocznego rozumienia tego słowa. Nieruchomość musi spełniać kilka kryteriów, żeby wpisać się w definicję domu:

 • trwałe związanie z gruntem przez fundamenty,
 • posiadanie ścian i dachu,
 • posiadanie instalacji, urządzeń technicznych i innych stałych elementów;
 • przeznaczenie na cele mieszkalne;
 • projekt i wykonanie zgodne z obowiązującym prawem budowlanym.

Za dom uznaje się nie tylko pomieszczenia mieszkalne, ale też garaż, piwnicę, które znajdują się w bryle oraz balkon i taras.

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Polisę na dom można wykupić w trzech wariantach. Pierwszy z nich to wariant podstawowy, którego zakres ubezpieczenia obejmuje mury, stałe elementy nieruchomości, ściany czy podłogi. Taka polisa zabezpiecza nas na wypadek zdarzeń losowych jak pożar, gradobicie, ulewne deszcze, wichury i zalanie.

Możemy zadbać o większą ochronę i wykupić wariant rozszerzony, który chroni nas na wypadek kradzieży i wandalizmu. Warto w ramach pakietu skorzystać z domowego Assistance, którego zaletą jest możliwość skorzystania z pomocy fachowca na wypadek usterek.

Te osoby, którym zależy na kompleksowej ochronie, mogą zdecydować się na polisę All Risk. W zakres tego wariantu ubezpieczenia wchodzi oprócz ochrony podstawowej OC w życiu prywatnym, zapewnienie lokalu zastępczego na czas remontu, czy pomoc w likwidacji szkody. Część ubezpieczycieli w ramach tego ubezpieczenia oferuje nawet opiekę nad dziećmi czy zwierzętami.

odkupimy mieszkanie

Ubezpieczenie nieruchomości w 2023 r.- na jaką kwotę ubezpieczyć dom i mieszkanie?

Mieszkanie i dom ubezpieczamy na kwotę, która odzwierciedla ich realną wartość. Jeżeli będziemy chcieli zaoszczędzić i podamy niższą wartość nieruchomości, to w razie wystąpienia zdarzenia otrzymamy zbyt niskie odszkodowanie. Zbyt wysoka kwota może wzbudzić natomiast podejrzenia ubezpieczyciela, który ma prawo w takiej sytuacji zweryfikować ją z rzeczoznawcą. Ruchomości i sprzęt wyceniamy osobno.

Przygotowując wycenę, bierzemy pod uwagę m.in. rok budowy, metraż, rodzaj konstrukcji oraz lokalizację.

Jaki jest koszt ubezpieczenia nieruchomości w 2023 r.?

Koszt ubezpieczenia nieruchomości zależy od wartości mieszkania lub domu. Roczna składka ubezpieczeniowa dla mieszkania o niskiej wartości i o podstawowym zakresie ochrony będzie nas kosztować około 100 zł. Kompleksowa ochrona domu lub mieszkania może natomiast wynieść nawet 1000 zł rocznie.

Zgodnie z wyliczeniami przygotowanym przez rankomat.pl koszt ubezpieczenia mieszkania o wartości 200 000 zł i sprzętu o wartości 20 000 zł to koszt od 189,91 zł. Cena polisy dla mieszkania o wartości 800 000 zł i wyposażeniu wartym 80 000 wynosi najmniej 442 zł.

Dom o wartości 300 000 zł z wyposażeniem o wartości 30 000 zł ubezpieczysz od 335,51 zł. Jeżeli Twój dom jest warty 1 mln a wyposażenie 100 000 zł, to wtedy za ubezpieczenie zapłacisz od 868 zł.

Zakres ochrony w tym przypadku to:

 • zdarzenia losowe,
 • kradzież z włamaniem,
 • OC: 100 000 zł,
 • home assistance,
 • dewastacja.

Z kolei średnia cena ubezpieczenia w zależności od jego zakresu wynosi 137,13 zł przy wariancie podstawowym, od 291,58 zł przy średnim i 328,54 zł przy pełnym zakresie.

Jeżeli jesteś zainteresowany eksperckimi treściami o nieruchomościach, to zapraszamy na naszego bloga.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.