Sprzedaż mieszkania przy kilku właścicielach

Utworzono :
11 października 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Sprzedaż mieszkania przy kilku właścicielach z pozoru wydaje się mocno problematyczna. Odziedziczyłeś mieszkanie w spadku, ale okazało się, że jest kilku innych współwłaścicieli? Zapewne zastanawiasz się, co począć z tym fantem. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Sprzedaż udziału w nieruchomości jest jak najbardziej możliwa, nawet bez zgody współwłaściciela.  Co więcej, są sposoby, by szybko i bezproblemowo sprzedać swoją część. Dowiedz się, jakie są rodzaje współwłasności i w jaki sposób korzystnie sprzedać swój udział. Zapraszamy do artykułu!

Współwłasność łączna i współwłasność ułamkowa

Często spotykamy się z pytaniem o możliwość sprzedaży swojego udziału bez zgody współwłaścicieli. Wynika to z tego, że współwłasność kojarzy nam się przede wszystkim ze wspólnym majątkiem małżonków. Dopiero gdy razem z innymi spadkobiercami odziedziczymy mieszkanie, dowiadujemy się, że w polskim prawie istnieje pojęcie współwłasności ułamkowej nieruchomości.

Kodeks Cywilny przewiduje dwa rodzaje współwłasności. Jest to współwłasność łączna oraz współwłasność ułamkowa. W przypadku współwłasności łącznej ważne jest to, że nie jest samodzielną konstrukcją prawną i musi być powiązana z innym stosunkiem prawnym, którym jest często małżeństwo. Współwłasność łączna w małżeństwie wystąpi w sytuacji, gdy małżonkowie nie podpisali intercyzy i zdecydowali się na wspólnotę majątkową.  Jeżeli nieruchomość wchodzi w skład wspólnego majątku, to nie można jej sprzedać bez zgody drugiej osoby. Warto zaznaczyć, że w przypadku współwłasności łącznej nie ma udziałów. Współwłasność łączna wygasa razem z nadrzędnym wobec niej stosunkiem prawnym. Oznacza to, że np. w przypadku rozwodu współwłasność łączna przestaje istnieć.

Przejdźmy teraz do interesującego nas tematu, a mianowicie współwłasności ułamkowej. W przypadku tego rodzaju współwłasności przyjmuje się, że każdy ze współwłaścicieli ma udział w nieruchomości i co do zasady udziały te są równe, o ile nie wystąpią inne przesłanki. Cechą charakterystyczna udziału przy współwłasności ułamkowej jest to, że można go sprzedać bez zgody innych współwłaścicieli. Masz udział w nieruchomości? Zgodnie z art. 198 KC możesz nim dowolnie rozporządzać w ramach czynności zwykłego zarządu. Natomiast sprzedaż czy remont całej nieruchomości wykraczają poza czynności zwykłego zarządu i wtedy zgodnie z art. 199 KC konieczna jest zgoda wszystkich osób, które mają udziały w mieszkaniu.

Przeczytaj więcej o udziałach w nieruchomości.

sprzedaż mieszkania przy kilku właścicielach

Sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela – jak przeprowadzić transakcję?

Zgodnie z przepisami prawa sprzedaż swojego udziału w nieruchomości jest jak najbardziej możliwa. Jeżeli podejmiesz taką decyzję, to nic nie stoi Ci na przeszkodzie. Problem pojawia się natomiast w momencie poszukiwania kupca. Wystawiając swój udział na rynku wtórnym, musisz liczyć się z tym, że nie znajdziesz nabywcy na zakup udziału. Dla klienta prywatnego taka transakcja może się wydawać zbyt skomplikowana i może nie przynieść mu żadnych korzyści inwestycyjnych. Większość osób szuka nieruchomości w celu zrealizowania własnych potrzeb mieszkaniowych. Trudno jest dzielić mieszkanie z kilkoma innymi osobami. 

Jest jednak skuteczny i szybki sposób na sprzedaż udziałów. W takiej sytuacji warto skontaktować się z profesjonalnym skupem nieruchomości. Zajmujemy się skupem mieszkań, domów i udziałów w całej Polsce. Cała transakcja trwa zaledwie kilka dni.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że ostatecznie nie uda się ukryć transakcji przed pozostałymi osobami. Umowa sprzedaży musi mieć formę aktu notarialnego, a notariusz zaraz po jej podpisaniu prześle do sądu wieczystoksięgowego wniosek o wpis nowego współwłaściciela. Pozostali współwłaściciele mogą sprawdzić treść księgi wieczystej, korzystając z tzw. Elektronicznej Księgi Wieczystej, która jest prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Pamiętaj również o konieczności uiszczenia taksy notarialnej, która jednak w przypadku sprzedaży udziału nie będzie wygórowana.

Sprzedaż mieszkania przy kilku współwłaścicielach – zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli z pozostałymi współwłaścicielami nie możecie dojść do porozumienia. O zniesienie współwłasności może wystąpić każdy z właścicieli, który ma udział w mieszkaniu. Zniesienie współwłasności polega na:

  • przyznaniu nieruchomości jednej osobie z obowiązkiem spłaty pozostałych współwłaścicieli,
  • sprzedaży nieruchomości i podziału pieniędzy między byłych właścicieli.

Zniesienie współwłasności nieruchomości jest możliwe w sądzie lub u notariusza. W tym drugim przypadku strony podpisują umowę, która ma formę aktu notarialnego. Jest to zdecydowanie szybszy sposób, ale warunkiem jest pojawienie się wszystkich zainteresowanych w jednym terminie u notariusza. Oczywiście między stronami umowy musi panować zgoda, co do przeprowadzenia tej czynności.

Zniesienie współwłasności może mieć formę odpłatną lub nieodpłatną. W zależności od wybranej formy może powstać obowiązek podatkowy. Osoba, która dokona odpłatnego zniesienia współwłasności, będzie musiała zapłacić podatek dochodowy. Można uniknąć podatku, gdy dojdzie do nieodpłatnego zerwania stanu współwłasności, np. poprzez darowizny.

warto sprzedać mieszkanie z komornikiem

Sprzedaż mieszkania przy kilku właścicielach – współpraca ze skupem nieruchomości

Sprzedaż udziału w nieruchomości jest możliwa, ale może być trudna ze względu na niewielkie zainteresowanie ze strony prywatnych kupujących. Dlatego najlepiej nawiązać współpracę z profesjonalnym skupem nieruchomości, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu transakcji. Nasze biuro skupu specjalizuje się w zakupie całych nieruchomości oraz udziałów. Skupujemy mieszkania i domy z trudną sytuacją prawną, czy lokatorami. Na podpisanie umowy umawiamy się u notariusza w dogodnym dla Ciebie dniu.  Płacimy na miejscu gotówką lub szybkim przelewem.

Chcesz sprzedać mieszkanie lub udział w mieszkaniu szybko i bezproblemowo? Skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.

Sprzedaż mieszkania przy kilku właścicielach- masz taki problem? Czekamy na Twój kontakt.

2 komentarze

  1. […] Sprawdź też, jak wygląda sprzedaż udziału przy kilku współwłaścicielach. […]

    Reply
  2. […] Skupujemy też odziedziczone udziały w mieszkaniu – Sprzedaż mieszkania przy kilku właścicielach. […]

    Reply

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.