Mieszkanie z lokatorem- jak ustalić jego cenę?

Utworzono :
13 września 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Mieszkanie z lokatorem

Sprzedaż mieszkania z nieuregulowaną sytuacją prawną nie należy do najłatwiejszych. W szczególnej sytuacji są te osoby, które chcą sprzedać mieszkanie z lokatorem. Zacznijmy od tego, że sprzedaż mieszkania z lokatorem jest jak najbardziej możliwa, ale może przysporzyć nam pewnych trudności. Problemy zaczynają się od wyceny takiego mieszkania. Jak ustalić cenę mieszkania z lokatorem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a wycena może być problematyczna. Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule przygotowanym przez naszych specjalistów.

mieszkanie z lokatorem

Czy sprzedaż mieszkania z lokatorem jest możliwa?

Sprzedaż mieszkania z lokatorem jest możliwa. Nie ma żadnych przepisów prawa, które zabraniają sprzedaży takiego mieszkania. Zostańmy chwilę przy przepisach. O ile możemy sprzedać i kupić mieszkanie z lokatorem, o tyle wcale nie jest łatwo się go pozbyć. Nasze prawo wyraźnie zabrania tzw. eksmisji na bruk. Oznacza to, że przyszły kupiec nie może wyrzucić lokatora ze swojego nowo kupionego mieszkania. Prywatni kupcy zdają sobie z tego sprawę i najczęściej omijają takie lokale z daleka. Dla nich takie mieszkanie kojarzy się z mnóstwem problemów i kolejnymi wydatkami.

Czasami jednak sprzedaż mieszkania z lokatorem może być korzystna dla kupca. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom takiej transakcji. Mają one bowiem bardzo duży wpływ na wycenę mieszkania.

Jakie są wady sprzedaży mieszkania z lokatorem?

Kiedy sprzedajesz swoje mieszkanie na rynku wtórnym, to powinieneś wiedzieć, że lokator stanowi duże obciążenie dla potencjalnego nabywcy. Kupcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że polskie prawo w dużym stopniu chroni nawet uciążliwych lokatorów. Nawet jeśli nie wywiązują się oni ze swoich obowiązków, to nie można ich po prostu wyrzucić z mieszkania. Nowego właściciela czeka długa batalia prawna oraz spore koszty.

Z jeszcze inną sytuacją mamy do czynienia, gdy lokator korzysta z prawa dożywocia. Takiego lokatora nie można eksmitować z mieszkania. Co najwyżej można zamienić dożywocie na rentę.

Co to oznacza dla właściciela mieszkania z lokatorem, który planuje je sprzedać? Niestety cena, za którą może sprzedać mieszkanie będzie dużo niższa od jego wartości rynkowej. Ceny mieszkań z lokatorem mogą być niższe nawet o 30% do 40%. Oczywiście zdarzają się łowcy okazji, którzy kupią takie mieszkanie, ale za dużo niższą cenę.

Zalety sprzedaży mieszkania z lokatorem

Czasami sprzedaż mieszkania z lokatorem może być korzystna zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. Na sprzedaży takiego mieszkania mogą zyskać osoby, które zdecydowały się na wynajem i mają podpisaną umowę z najemcą. Jeżeli najemcy są uczciwi i płacą czynsz w terminie, to taki zakup może być świetną okazją inwestycyjną. Osoba, która planowała kupić mieszkania w celu jego wynajmu, nie będzie musiała poświęcać już czasu i środków na poszukiwanie najemcy. To, co zazwyczaj jest wadą, to w opisanej sytuacji jest bez wątpienia sporym atutem.

Ma to oczywiście pozytywny wpływ na cenę mieszkania. Można ją wtedy ustalić na poziomie rynkowym i spokojnie czekać na kupca.

Więcej o sprzedaży mieszkania z lokatorem przeczytasz w tym artykule https://odkupimymieszkanie.com/sprzedaz-mieszkania-z-lokatorem/.

mieszkanie z dzikim lokatorem

 

Sprzedaż mieszkania z lokatorem – co zrobić, żeby cena sprzedaży była wyższa?

Jak pisaliśmy wyżej, sprzedaż mieszkanie z lokatorem ma swoje wady i zalety. Częściej niestety mamy jednak do czynienia z lokatorami uciążliwymi. Co można zrobić, żeby rozwiązać ten problem? Na samym początku starajmy się przede wszystkim dojść do porozumienia z lokatorem. Powinniśmy to zrobić, jak tylko pojawią się problemy i najemca nie będzie np. płacił czynszu. Starajmy się zminimalizować nasze straty finansowe.

Jeśli jednak lokator nie będzie chciał się z nami porozumieć i rozmowy z nim nie przyniosą żadnego rezultatu, to pozostaje nam wystąpić na drogę sądową i złożyć wniosek o eksmisję. Niestety takie sprawy mogą trwać miesiącami, a nawet latami. Sąd przede wszystkim musi podjąć decyzję o eksmisji i o tym, czy lokatorowi przysługuje mieszkanie socjalne. Taki lokal musi zostać udostępniony przez gminę. Może to trwać nawet kilka lat. W tym czasie możemy wystąpić o odszkodowanie do urzędu gminy. Eksmisja może być też utrudniona, np. gdy mieszkanie zajmuje matka z dziećmi. Natomiast w okresie od 1 listopada do 31 marca obowiązuje okres ochronny, w którego trakcie nie wyrzuca się lokatorów.

Warto pamiętać również o tym, że jeżeli lokator wywiązuje się ze swoich obowiązków i na czas reguluje opłaty, to sąd odrzuci nasz wniosek o eksmisję.

Czy można korzystnie sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Co możesz zrobić, gdy nie możesz pozbyć się lokatora lub masz problemy ze sprzedażą zajętego mieszkania? Możesz złożyć wniosek w sądzie i czekać na rozstrzygnięcie. Możesz też sprzedać mieszkanie, ale wtedy cena sprzedaży będzie niska. Dlatego warto rozważyć inną opcję, która będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy zależy Ci na czasie.

Kiedy chcesz szybko sprzedać mieszkanie z lokatorem, to zapraszamy do biura skupu nieruchomości. W ten sposób sprzedasz mieszkanie z lokatorem szybko i w dobrej cenie.  Nasz skup nieruchomości zajmuje się skupowaniem mieszkań za gotówkę, również tych problematycznych. Wystarczy, że wyślesz do nas formularz zgłoszeniowy, a bardzo szybko zajmiemy się Twoją sprawą. Otrzymasz od nas godziwą wycenę nawet w ciągu jednego dnia. W ten prosty sposób pozbędziesz się mieszkania z lokatorem i zyskasz na czasie. W przypadku współpracy z nami wszystko odbywa się szybko i sprawnie. Po zaakceptowaniu warunków, które Ci zaproponujemy, umawiamy się na spotkanie u notariusza i podpisujemy umowę. Zaraz po podpisaniu umowy wykonamy szybki przelew lub wręczymy Ci gotówkę do ręki.

Dzięki współpracy z naszym biurem skupu nieruchomości możesz sprzedać mieszkanie z lokatorem za uczciwą cenę, która niewiele odbiega od jego wartości rynkowej.

2 komentarze

  1. […] Jeżeli szukasz więcej porad, to zapraszamy na nasz blog. Dowiedz się, jak możesz sprzedać mieszkanie z lokatorem. […]

    Reply
  2. […] Przeczytaj też więcej o skupie mieszkań z lokatorami. […]

    Reply

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.