Jak wycenić udział w nieruchomości?

Utworzono :
24 października 2023
Utworzono :
admin
Udostępnij :

Wycena udziału w nieruchomości jest przydatna w sytuacji, gdy chcesz sprzedać swój udział lub kupić udziały od pozostałych współwłaścicieli. Wycenę udziału należy rozpocząć od określenia wartości całej nieruchomości, a następnie podzielić ją przez liczbę udziałów. W tym artykule wyjaśnimy jak wycenić udział w nieruchomości – zapraszamy do czytania.

Wycena całej nieruchomości i udziałów jest dość trudna, dlatego najlepiej skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego lub specjalistów z biura skupu nieruchomości. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wycena została przeprowadzona dokładnie i prawidłowo.

Warto na początek zorientować się w cenach nieruchomości na rynku lokalnym. Taka analiza pozwoli Ci obiektywnie spojrzeć na wycenę Twojego lokalu.

jak wycenić udział w nieruchomości

Jak wycenić udział w nieruchomości- jakie są metody wyceny nieruchomości?

Profesjonalny rzeczoznawca majątkowy stosuje jedną z czterech metod wyceny nieruchomości. Zostały one opisane w art. 152 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. 2021 r., poz. 1899, dalej jako – u.g.n.). Są to:

 • Metoda porównawcza, która jest najbardziej popularna. Wartość nieruchomości określa się na podstawie cen transakcyjnych nieruchomości o podobnych parametrach. Cena może być korygowana w zależności od walorów, które wyróżniają wycenianą nieruchomość na tle innych. Rzeczoznawca, który przygotowuje wycenę, musi wziąć pod uwagę przewidywaną zmianę cen w czasie.   
 • Metodę dochodową stosuje się przy nieruchomościach, które przynoszą lub mogą przynosić dochód. Wycena polega na określeniu takiej ceny za mieszkanie, którą jest w stanie zapłacić kupujący, przy założeniu konkretnej stopy zwrotu. 
 • Z kolei metoda kosztowa polega na określaniu wartości nieruchomości na podstawie różnicy między kosztami odtworzenia a wartością zużycia nieruchomości. Rzeczoznawca, korzystając z tej metody, oddzielnie wycenia koszt nabycia gruntu i koszt odtworzenia jego części składowych.
 • W sytuacji, gdy rzeczoznawca z różnych przyczyn nie może skorzystać przy wycenie z żadnych z wyżej wymienionych metod, stosuje się metodę mieszaną.

Rzeczoznawca, wybierając metodę wyceny, bierze pod uwagę następujące informacje:

 • Cel wyceny,
 • Rodzaj i lokalizacja nieruchomości,
 • Przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania,
 • Stan prawny i techniczny nieruchomości.
 • Dostępne dane o cenach i cechach nieruchomości podobnych.

Oczywiście nie zawsze musimy korzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Taka wycena jest konieczna w przypadku sprawy sądowej lub gdy chcemy starać się o kredyt w banku. Jeżeli zależy nam na wycenie do prywatnych celów, to wtedy możemy skorzystać np. z bezpłatnej wyceny biura skupu nieruchomości.

sprzedaż udziału w nieruchomości

Jak wycenić udział w nieruchomości?

Teoretycznie sprawa wydaje się bardzo prosta. Wyceniamy całą nieruchomość, korzystając z jednej z wymienionych wyżej metod, a następnie ustalamy procent udziału każdego ze współwłaścicieli. Przykładowo: odziedziczyłeś ¼ mieszkania o wartości rynkowej 400 000 zł. Zgodnie z najprostszym podejściem Twój udział jest warto 100 000 zł.

Jednak taka wycena udziału budzi pewne wątpliwości. Z czego one wynikają? Pamiętaj, że przedmiotem wyceny nie jest prawo do całej nieruchomości, a wyłącznie do jej części. O ile w przypadku nieruchomości komercyjnych czy inwestycyjnych prawdopodobieństwo, że znajdzie się chętny inwestor, jest dość spore, to w przypadku nieruchomości mieszkalnych możemy napotkać poważny problem. Prywatni kupcy szukają bowiem całych mieszkań, w których mogą zamieszkać lub które mogą szybko wynająć. Zakup udziału w nieruchomości będzie dla takich osób problematyczny i często pozbawiony sensu. Nawet jeśli znajdzie się nabywca, to z pewnością będzie chciał negocjować cenę.

Sprawdź, co to są udziały w nieruchomości i jak działają.

Profesjonalna i dokładna wycena udziału w nieruchomości może nie mieć zatem większego przełożenia na cenę transakcyjną. Wartość udziału będzie tak naprawdę niższa, niż miałoby to wynikać ze zwykłego dzielenia. Biorąc pod uwagę powyższy przykład, udział nie będzie wart 100 000 zł tylko dużo mniej. Potencjalny nabywca będzie sobie bowiem zdawał sprawę z tego, że musi dzielić mieszkanie z innymi osobami.

Co zatem można zrobić z udziałem, który nie przynosi nam żadnej korzyści? Podpowiadamy.

Profesjonalna wycena i sprzedaż udziału do biura skupu nieruchomości

Odziedziczyłeś udział w nieruchomości i nie możesz dogadać się ze współwłaścicielami? Chcesz zamienić swój udział na gotówkę? Mamy na to skuteczny i prosty sposób. Wystarczy, że skontaktujesz się z naszym biurem skupu nieruchomości www.odkupimymieszkanie.com. W tym celu wyślij do nas formularz zgłoszeniowy, w którym podasz dokładne informacje na temat nieruchomości, w której masz przyznany udział.

Sprawdź też, jak wygląda sprzedaż udziału przy kilku współwłaścicielach.

Jak wygląda proces sprzedaży udziału w nieruchomości do naszego biura skupu? Na podstawie otrzymanych od Ciebie informacji przygotujemy bezpłatną wycenę Twojego udziału. Wycena przygotowana przez naszych specjalistów jest zawsze rzetelna i odzwierciedla aktualną sytuację na rynku nieruchomości. Razem z wyceną otrzymasz od nas ofertę zakupu udziału. Jeżeli uznasz, że nasza propozycja Ci odpowiada, to wtedy jesteśmy w stanie sfinalizować całą transakcję w 3 dni. Jakie korzyści Ci oferujemy? Są to:

 • Bezpłatna wycena,
 • Atrakcyjna i konkurencyjna oferta zakupu Twojego udziału,
 • Szybka i bezpieczna procedura zakupu udziału,
 • Płatność gotówką lub szybkim przelewem zaraz po podpisaniu umowy.

Sprzedaż udziału na wolnym rynku jest dość trudna. Prywatni kupcy rozglądają się za całymi mieszkaniami i dzielenie się mieszkaniem z kilkoma innymi osobami nie ma dla nich najmniejszego sensu. W tym czasie musisz ponosić koszty swojego udziału np. w postaci czynszu czy płatności za media. Taki udział nie przynosi Ci żadnych korzyści. Dlatego najlepiej poszukać inwestora w postaci profesjonalnego biura skupu nieruchomości. Pamiętaj, że nie musisz prosić o zgodę pozostałych współwłaścicieli. Skontaktuj się z nami i sprzedaj swój udział za gotówkę. Zaoszczędzisz w ten sposób dużo czasu i zapewnisz sobie spokój.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.